Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměnínek jsou taková kamna, která je možné napojit na rozvod ústředního topení. Zní to zajímavě, nebo je to podle vás hloupost? Utvořte si svůj názor na krbová kamna s teplovodním výměníkem sami. Takováto krbová kamna umí topit nejenom sáláním a cirkulací teplého vzduchu v jedné místnosti tak, jak to známe u běžných kamen, ale také podle svého typu a velikosti umí vytápět vedlejší místnosti či dokonce celý dům. A jak? No právě přes rozvod ústředního topení a vaše radiátory.

Jak fungují krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou v podstatě tlaková nádoba zkonstruovaná na principu souproudého výměníku tepla. Celá konstrukce výměníků je založena na průchodu spalin konstrukcí výměníku, ve kterém dochází k přechodu vzniklého tepla spalováním, a to přes plášť výměníku do vody.

Bezpečnostní prvky krbových kamen

Právě voda je totiž u krbových kamen s teplovodním výměníkem oním topným médiem přenášejícím teplo  v teplotním okruhu v dané budově. Ohřátá voda z výměníku se tak pomocí čerpadla rozvádí do napojených radiátorů.

U některých typů mohou být krbová kamna s teplovodním výměníkem doplněna o prvky, jako je například dochlazovací smyčka, která má zvýšit bezpečnost celého procesu tím, že brání přetopení výměníku při nečekaném výpadku elektřiny. 

Dalším možným ochranným prvkem krbových kamen s teplovodním výměníkem pak jsou záložní elektrické zdroje nebo regulace, která má za úkol překročení jisté (vysoké) teploty uzavřít přívod vzduchu a omezit intenzitu spalování.

Důležité je také při provozu krbových kamen s teplovodním výměníkem pamatovat na dostatečný přívod vzducho do místnosti, ve které kamna stojí. Tento problém se týká zejména novějších staveb, kde okna i dveře perfektně těsní. 

Čištění výměníku krbových kamen je důležité

Teplovodní výměník krbových kamen je třeba občas také udržovat - čistit, protože na plochách výměníku během provozu krbových kamen dochází k usazování vzniklého dehtu. Pokud nečistíme teplovodní výměník dostatečně, zbytečně tím snižujeme výkonnost krbových kamen s teplovodním výměníkem, respektive účinnost přenosu tepla do ohřívané vody. 

Argumenty výrobců krbových kamen s teplovodním výměníkem

Ceny za energie, jako je elektřina a plyn, se zvyšují, stejně jako DPH. Těmito argumenty se snaží výrobci krbových kamen s teplovodními výměníky přesvědčit své zákazníky o výhodnosti jejich výrobků. Dalším z argumentů, vedle úspornosti tohoto systému, proč bychom se podle výrobců měli pro krbová kamna s teplovodním výměníkem rozhodnout, je jistá nezávislost v případě výpadku elektřiny či odstávky plynu. Takovéto případy jsou ale v našich končinách už snad přežité a zas tak často se jich nedočkáváme.

Ekonomický provoz a paralelní zapojení

Mezi priority, o kterých se lze v různých zdrojích o krbových kamnech s teplovodním výměníkem dočíst, řadíme poměrně ekonomický provoz, který se odvíjí od relativně nízkých pořizovacích cen dřeva.

Další výhodou je, že krbová kamna s teplovodním výměníkem můžeme zapojit do našeho otopného systému paralelně s naším již stávajícím tepelným zdrojem. Tato krbová kamna také prakticky nepotřebují dohled žádné speciální obsluhy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...