Odrůdy okrasných dýní – jak vypadají a čím jsou specifické

Odrůdy okrasných dýní – jak vypadají a čím jsou specifické

Krásně zbarvené a různě tvarované okrasné dýně jsou perfektní dekorací, která vytvoří tu pravou podzimní atmosféru. O tom, jak okrasné druhy dýní pěstovat a sklízet, jsme psali v předchozím článku. Existuje však velké množství odrůd dekorativních dýní, které se liší velikostí, tvarem i zbarvením. Ať už máte v plánu během příští sezóny některý typ dýní vysadit, nebo si je koupíte jež vypěstované v zahradnictví, seznamte se s některými odrůdami a jejich specifiky.

Pearl Bicolor

Dýně Pearl Bicolor poznáte na první pohled. Mají typický hruškovitý tvar a nádherné zbarvení žluté a zelené. Do poloviny jsou dáně Pearl Bicolor žluté až oranžové, zbývající polovina je pak zbarvená do tmavě zelená. Právě díky netradičním barevným přechodům je tento druh dýní využíván s oblibou jako podzimní dekorace. Jedná se o jednoletou poléhavou rostlinu s dlouhými výhony, která se pěstuje stejně jako jiné druhy dýní. Plody se snadno suší, a tak poslouží jako interiérová dekorace i na několik sezón.

Sweet Dumpling – bramborová dýně

Jednou z nejoblíbenějších odrůd okrasných dýní je Sweet Dumpling. Vyznačuje se malými plochými plody, které mají světlou barvu se žíhanými zelenými pruhy. Svým tvarem mohou připomínat knedlík. V českém prostředí se vžilo pojmenování bramborová dýně. Tento druh neslouží jen na okrasu, je také velmi chutný. Sweet Dumpling dýně si můžete upéct, uvařit, stejně tak můžete plody nadívat. Dužina dýní je sladká. Odrůda se často využívá jako dekorace, protože v suchu a teple vydrží téměř celý rok. Proto se nemusíte bát, že by se vám během podzimu začala doma kazit.

 

Jack Be Little 

Mezi pěstiteli je vyhledávaná dýně Jack Be Little, která se vyznačuje drobnými a plochými oranžovými plody, které jsou nápadně podobné velkým hokkaido dýním, jsou však podstatně menší. Skvěle se kombinuje s dalšími typy okrasných dýní a vytvoří tu pravou halloweenskou atmosféru.

Shenot Crown if Thorns – Trnová koruna

Pro svůj charakteristický vzhled si tento druh získal příznačné pojmenování Trnová koruna. Plody jsou obvykle oranžové a zelené, existují však i druhy s bílými plody. Mají vždy kolem střed dlouhé výrůstky, které připomínají trny. Plody mohou být i vícebarevné a se žíhováním. Semena se prodávají obvykle jako mix různých barev, takže po sklizni získáte větší množství krásně zbarvených a tvarovaných dýní, se kterými si můžete při dekorování svého interiéru opravdu vyhrát.

Okrasná tykev Z Bradavic

Mezi českými zahrádkáři je oblíbeným druhem také okrasný tykev pojmenovaná „Z Bradavic“, a to z důvodu velkého množství drobných výrůstků, které připomínají bradavice. Tento druh okrasných dýní existuje ve velkém množství barevných kombinací, velikostí i tvarů. Od jiných druhů jsou tykve Z Bradavic rozpoznatelné na první pohled, a tak se budou na vašem parapetu, stole nebo polici vyjímat a dotvářet jedinečnou atmosféru.

Crookneck – Kačenky

Dýně Kačenky mají podlouhlé plody se zahnutou horní částí. V angličtině nesou označení Crookneck (zahnutý krk), u nás jsou známe jako Kačenky nebo Labutěnky. Plody mají žluté až oranžové zbarvení. Pěstují se podobně jako jiné druhy tykví, nejsou náročné na pěstování a vynikají dlouhou trvanlivostí.

Andělská křídla

Protáhlejší různobarevné plody, které mají svislé dlouhé výrůstky připomínající úzká křídla. Existují v mnoha barvách, tvarech i velikostech. Semena se prodávají jako směs, takže po vypěstování budete mít dostatek okrasných dýní různého vzezření.

Mini Turban

Ozdobte své podzimní košíky a ošatky poutavými okrasnými dýněmi odrůdy Mini Turban. Jedná se o drobnoplodou variantu oblíbené odrůdy Turks Turban. Malé plody připomínají svým tvarem turban, na pohled působí dojmem, že z jedné větší tykve vyrůstá další menší. Plody mají obvykle oranžovou až červenou barvu s různobarevným žíhováním.

Další odrůdy okrasných dýní

Vzhledem k oblíbenosti a poutavému vzhledu dekorativních dýní vznikají stále nové a nové odrůdy různých barev, tvarů i velikostí. Výše uvedený popis oblíbených odrůd doplňme o výčet dalších oblíbených druhů:

  • Mandarin
  • Nest Egg Mix
  • Spoon
  • Kleinmischung
  • Pelerine
  • Tutti Frutti
  • Ufo

DÁLE NA TÉMA:

PODZIMNÍ ZÁTIŠÍ OŽIVÍ OKRASNÉ DÝNĚ

Přečtěte si i další články o pěstování a zpracování dýní:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...