Seriál bylinková zahrádka: zázvor, rakytník a echynacea zatočí s nachlazením

Podzim s sebou přináší zvýšené riziko prochladnutí a ideální podmínky pro šíření nemocí. Proti takovým neduhům je ale nejlepší vybavit se stejnou zbraní - přírodními bojovníky. Bylinky zatočí s nachlazením, kašlem i únavou a nemusíte sahat po driácích z lékarny. Šetrný způsob máte po ruce! 

 

Nachlazení se vyhne jen odolným jedincům. Obranyschopnost můžete ale ovlivňovat skladbou jídelníčku, bylinkami nebo průběžným otužováním. Nebojte se přírodních zdrojů prospěšných látek, které jsou snadno dosažitelné.

Zapracujte na imunitě bylinkami

Schopnost organismu bránit se virům na podzim klesá, proto je toto období časem nachlazení a chorob. Bylinky jsou tím, co pomáhá šetrně a bez vedlejších účinků (se zázvorem ale opatrně).
Pracovat můžete na adaptivní imunitě. Tato získaná imunita je ovlivňována prostředím a látkami, které se dostávají do organismu – ať už ty, které mu prospívají, nebo naopak. Posilování imunity funguje na tzv. imunologické paměti, která vhodně volí obranné látky proti ohrožujícím patogenům.

Mezi nejznámější podzimní bylinky k posílení imunity patří heřmánek, tymián, šalvěj, šípky, ale i cibule, česnek, křen, černý bez, květ lípy, anýz, badyán a další. 

Prevence chřipky

Nejsou to ale jen vnější vlivy, které utváří odolnost organismu. Roli hraje psychika, která jde ruku v ruce se zdravotním stavem. Zdravý imunitní systém je třeba si hýčkat, chránit a posilovat. Vyvážená strava s vitamíny je základem, sekunduje jí ale dostatek spánku, vyhýbání se stresu a odpočinek. Zapomínat se ale nesmí ani na vhodnou fyzickou aktivitu přizpůsobenou věku nebo jiným zdravotním omezením.

Podpořte imunitu přírodou

Oči pálí, nos je odraný od kapesníku, ruce i nohy jsou bez síly a hlava třeští. Typický stav pro nachlazení. Taková situace si žádá vhodné bylinky. Popíjet můžete odvary z jednoho druhu bylinky nebo směsi. Naučte se používat i tinktury.

Zázvor - síla skrytá v půdě

V České republice nepanují pro zázvor ty nejvhodnější podmínky, i tak je ale možné si jej vypěstovat. Potřebuje teplo (nad 30°C) a vlhkost. Vhodným prostředím se tak nabízí vytápěný skleník nebo místo u topení v bytě, kdy ale musíte dbát o pečlivou zálivku.
Do jemné a na živiny bohaté půdy se dají zasadit zakoupené oddenky s pupenem. Zaříznutí se provádí přibližně 5 cm od pupenu, který v květináči směřuje nahoru.
Základem úspěchu jsou stálé podmínky bez výkyvů teploty a množství zálivky. Vodu pokojové teploty je ideální nalévat do misky. V případě zasazení ve skleníku zalévejte průběžně menším množstvím vody, aby půda nikdy zcela nevyschla.

Zázvoru neškodí jemné přihnojování tekutými minerálními hnojivy. Při správné péči se oddenky rozrůstají velmi rychle a po devíti měsících tak v květináč najdete silné oddenky, ze kterých si ale nemusíte připravovat jen čaj.

Kromě kořene ke strouhání se dá sehnat i sušený jako koření. Využijete jej třeba do omáček, které tak dostanou chuť i vůni orientu a pořádně pozlobí vaše chuťové buňky. Je totiž pálivější, než by se mohlo zdát!

Účinky zázvoru

  • má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky
  • prohřívá a prokrvuje organizmus
  • odhleňuje
  • podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a závratím
  • právě pro své účinky by se ale neměl pít v těhotenství

Zázvorový čaj

Odvar posílí imunitu a zahřeje. Pro přípravu čaje si sežeňte kus čerstvého oddenku, který je bězně dostupný, nastrouhejte jej a spařte. Na jemném struhadle ho stačí nastrouhat kousek (do menšího hrnku stačí polovina čajové lžičky) a společně s citronem a medem jej můžete popíjet celé dopoledne. A přidat můžete i heřmánek.

V indické a čínské kuchyni

Sušený i čerstvý zázvor patří do exotických pokrmů z Asijských zemí. Svěží a zároveň pikantní chuť patří k východní Asii, kde se využívá do marinád a omáček. Patří i k rybám nebo zvěřině.

Ukrojený kousek zázvoru můžete přidat do svěžích letních limonád a koktejlů.

Rakytník a echinaceu v květináči nevypěstujete

Vedle malých bylinek s velkými účinky jsou tady i prostorově náročnější druhy, kterým květináč nebo truhlík nevystačí. Jedná se o rakytník, jehož plody slouží jako bohatý zdroj vitamínu C a karotenoidů.
Připravíte z nich džem nebo likér. V sušené podobě patří do čajů.
Pověstný je také rakytníkový olej, který prospěje imunitě, pokožce a trávení.

Echynacea, známá jako třapatka, se jako léčivka šíří až v posledních letech. Roste do výšky kolem 140cm a výrazně se liší obsah látek v podzemní a nadzemní části rostliny. V kořenu je ale koncentrace zdraví prospěšných látek nejvýraznější, proto se používá jako součást medikamentů k léčení  nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran. Podobná rostlina, třapatka bledá, má využití právě při léčbě nachlazení.

Modré, tmavě modré a fialové plody jsou plné antioxidantů a většinou i vatmínu C. Podzim je na ně bohatý, tak je využijte. Prospějete krevnímu oběhu a srdci.
Právě teď přichází čas na vitamínové bomby!

 

Seriál bylinková zahrádkaDiskuse k článku

  • Sára

    10:17 24. 11. 2015 0
    mívala jsem dlouhou dobu problém s „nachlazením“.. často jsem zůstávala doma.. Doktorka mi pořád psala ATB, a tak jsem se rozhodla pročíst si nějaké články na internetu.. – narazila jsem na článek o rostlině Echinacei, která podporuje imunitu – koupila jsem si kapičky a musím uznat, že se mi bacily vyhýbají :-)

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...