Nábytek do koupelny a vlhkost: který je ten nejodolnější?

Nábytek do koupelny a vlhkost: který je ten nejodolnější?

Běžný nábytek je určen do prostředí, kde se vlhkost vzduchu pohybuje v rozmezí 25 – 65% (méně také není pro nábytek vhodné). Dalším faktorem, který dělá v koupelně náročné klima, je teplota. I po dobu několika hodin bývá vyšší, než optimálních 24°C, což v kombinaci s párou dřevo maximálně zatěžuje. Neplýtvejte proto financemi na pořizování nábytku sice levného, avšak do vlhka krajně nevhodného.

 

Nejvyšší koncentrace vlhkosti je kromě koupelen dále také na chatách se špatnou izolací a ve sklepech. I tady se dá ale dřevo bez obav použít, ať už pro dekorační prvky nebo jako nábytek. Jen je potřeba věnovat mu větší pozornost už při výběru a pečlivě se o něj starat.

Do koupelny jen speciální nábytek

Prostředí v koupelně je náročné a nábytek tak musí být nejen kvalitní, ale také speciálně určený do takových podmínek. V čem se liší? Zásadní je povrchová úprava, pevné spoje a samotné ošetření dřevěných součástí. Není se třeba obávat toho, že vzhled bude potlačen na úkor praktičnosti. V současné době je nabídka tak široká, že si vybere každý, bez toho, aby musel snižovat své nároky.

Ani ten nejkvalitnější nábytek ale neodolá mechanickému poničení, které bývá nejčastějším důvodem pronikání vlhkosti dál do nábytku. Pozor také při výběru dveří – i ty by měly mít zvláštní úpravu. Vlivem vlhka se mohou začít kroutit.

Jak působí vlhkost na dřevo

Dřevo vystavené dlouhodobé vlhkosti, bez jakékoliv úpravy, se po čase začne kroutit, bobtnat, měnit tvar a důsledkem toho je pak rozklížení či rozlepení. Mění se textura – objevují se fleky a nábytek tmavne.

Fotolia_46043894_XS 

Odolný nábytek do koupelny

Často používaným materiálem jsou MDF desky, které jsou odolné hlavně díky tomu, že jednotlivá vlákna jsou pojena syntetickým lepidlem. Jsou považovány za plnohodnotnou náhradu masivního dřeva. Jejich povrch se dá upravit laminováním, dýhováním či frézováním. Pro atraktivní vzhled se povrch opatřuje fólií nebo se lakuje polyuretanovými laky.
Speciální úprava vydrží vlhkost i občasnou přítomnost vody, vždy je ale potřeba utřít je po takové zátěži do sucha.

Masivu se v koupelně raději vyhýbejte. Pro běžný interiér se ošetřuje lazurováním, avšak v náročnějších podmínkách není tato úprava dostačující. Rozhodně by to byly zbytečně vynaložené finance.

Dřevo jakožto přírodní materiál podléhá přírodnímu rozkladu. Za určitých podmínek navíc ještě rychleji, než by tomu bylo běžně. Právě vlhkost patří mezi rizikové vlivy, jen mají na dřevo neblahý vliv. Pro stavby a vybavení domů se ale používá odjakživa, a proto není divu, že je v této oblasti mnoho možností, jak jej chránit, aby sloužilo co nejdéle.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...