Jak na výběr oken

Jak na výběr oken

Výběr těch správných oken je bezesporu jednou z nejdůležitějších částí plánování stavby nebo rekonstrukce. A to jak domů, tak i bytových jednotek. Při výběru oken není přespříliš na místě myslet na šetření, ale upřednostnit bychom měli především kvalitní materiály, tedy převážně sklo a rám, a také jejich provedení. Přinášíme vám několik praktických rad, jak na výběr oken vyzrát, neprohloupit nebo nekoupit zajíce v pytli.

Při výběru oken se v první řadě orientujeme podle základních třech materiálů, ze kterých je možné vyrobit okenní rámy. Ty jsou vedle samotného skla těmi nejdůležitějšími součástmi okna. Ale právě okenní rám má na konečnou podobu okna a také míru jeho jakosti asi největší vliv.

Dřevo, plast nebo hliník? To je při výběru oken asi ta nejčastější otázka. Každý z materiálů má své přednosti a nedostatky a vždy záleží na účelu, ke kterému chceme námi vybraná okna použít. Každý z materiálů má samozřejmě své odpůrce i zastánce, stejně jako mezi nimi najdeme kvalitně provedené modely nebo "šmejdy".

Existuje však několik obecných pravidel, kterými se můžeme řídit při výběru oken, ať už jsme se rozhodli pro kterýkoli materiál okenního rámu.

Pravidla při výběru oken

1. Certifikát oken může výrazně pomoci

Certifikát vám při výběru oken sice nezaručí stoprocentní jistotu, ale do určité míry vám dá jistotu, že vámi vybraná okna zastávají jistou kvalitu, co se týče tepelně technických a mechanických vlastností. Požadujte tedy při výběru oken, aby byl výrobek certifikován.

2. Záruční lhůta na okna alespoň 5 let

okno_2Jako téměř ukaždého výrobku, velmi důležitá je při výběru oken také záruční lhůta. Když jsou okna nová a plně funkční, málokdo si chce připustt, že by tomu mohlo zanedlouho při každodenním používání výrobku být třeba jinak. Záruka vám však může ušetřit spoustu peněz a také nervů, dostanete-li se se svými okny do křížku. Záruční lhůta u nových oken by se měla pohybovat na minimální hranici 5 let.

3. Při výběru oken dejte na svůj zrak

Asi první ze smyslů, který použijete při výběru oken, bude váš zrak. Nepodceňujte jej tedy a dejte na své dojmy. Optická kvalita oken často napoví o úrovni zpracování a technologie mnohem více, než bychom si mohli myslet.

4. Je okno dostatečně variabilní?

Variabilita celého okenního systému je velmi důležitým aspektem. Důležitá je při výběru oken jejich statika, trvanlivost, barevnost i světlostálost materiálu.

5. Instalace oken je stejně důležitá, jako samotný výrobek

Jen okna odborně a vhodně zabudovanábudou plně těsnit a dopřejí vám vámi požadovaný komfort v podobě dostetčné tepelné i zvukové izolace. Nepodceňujte tedy ani samotnou instalaci oken! Cenu při výběru oken by vám měl výrobce nebo prodejce vtáhnout také k přesně popsanému výrobku. Diskuse k článku

  • Karel

    13:44 12. 4. 2024 0
    Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkladně prověřil výrobce, od kterého bych si okna pořizoval, protože v dnešní době je tolik podvodníků, kteří chtějí z lidí jen vytáhnout peníze, že by pak člověk mohl přijít o několik tisíc a okna by byla úplně k ničemu.

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...