Tapety na zeď – jak na jejich lepení?

Tapety na zeď jsou opět v kurzu, a tak není divu, že se do tapetování pouští stále více lidí. Ne vždy jsou ale poté s výsledkem spokojeni. Přitom stačí nespěchat a držet se osvědčených rad a postupů, které brání tomu, aby byly tapety nalepeny křivě či se jim zvlnil povrch. I když vždy existuje možnost pozvat si na tapetování odborníky, je lepší ušetřit a byt či dům si ozdobit touto cestou svépomocí.

Nalepit tapety správně se zdá být velmi snadné, nicméně pokud zvolíte špatné lepidlo a nebudete dostatečně pečliví, může se stát, že místo oživení interiéru si zkrášlení stěn značně zkomplikujete. Tapety na zeď se v současné době vyrábí z různých materiálů, podle toho je pak třeba volit postup práce. Některé moderní typy totiž nepotřebují aplikovat lepidlo na rubovou stranu, ale pouze na zeď jako takovou. Jak tedy tapety nalepit tak, aby výsledek naplnil všechna očekávání?

Podkladová zeď musí být čistá, suchá a rovná

Ještě než se vrhnete do samotného tapetování, musíte vhodně připravit zeď, kterou budete zdobit. Základem je proto důkladná očista od prachu, špíny, mastnoty, případně pavučin a jiných nečistot, které by při lepení tapety na zeď dělaly problémy. K tomu si vystačíte smetákem nebo hadrem, pokud je potřeba, je možné ho namočit. Poté přichází na řadu kontrola, zda se na zdi nevyskytují nějaké velké nerovnosti, vybouleniny a podobná poškození, která by mohla tapety ještě více zdůraznit. Pokud taková místa najdete, je vhodné ty menší z nich zarovnat, ty rozsáhlejší až po penetračním nátěru. Co se týče starých tapet, někteří lidé se přiklání k možnosti kompletního odstranění, jiní se spoléhají na kvalitu lepidla. Vždy je však lepší všechny podobné vrstvy odstranit. K tomuto účelu jsou v nabídkách prodejců i speciální prostředky, díky kterým nebude strhávání tak namáhavé.

Po vyčištění přijde na řadu penetrace, aby se dosáhlo zvýšení přilnavosti povrchu. Jestliže se na zdi nachází velké rýhy a prohlubně, nastane po penetraci čas právě pro jejich ošetření tmelem. Všechna opravovaná místa se samozřejmě musí posléze vhodně zarovnat jemným obroušením.

Lepení tapet podle jejich druhu

Po správné přípravě podkladové zdi přichází na řadu samotné lepení, kterého se mnozí velice obávají. Není ale potřeba, stačí si uvědomit, z jakého materiálu dané tapety na zeď jsou. V současné době jsou žádané následující:

  • Papírové tapety na zeď

Tapety z papíru si stále drží svou popularitu, i když jsou postupně nahrazovány modernějšími typy, které jsou ale v porovnání s nimi přeci jen dražší. Lepidlo (rozdělané zhruba 5 hodin dopředu) se aplikuje přímo na rubovou stranu a nechá se přibližně 10 minut působit. Poté je možné tapetu opatrně postupně přilepit na zeď.

  • Vinylové tapety na zeď

Vinylové tapety na zeď jsou jedním z aktuálních představitelů trendu, který je pro moderní druhy charakteristický. Jsou odolné a jejich lepení není náročné, některé mohou mít zadní stranu z papíru, jiné z vliesu. Postup je stejný jako u papírových druhů, avšak je třeba pamatovat na přesný čas, po který se má lepidlo do tapety vsakovat. Lepidlo se může aplikovat i na stěnu.

  • Vliesové tapety na zeď

Tyto speciální tapety na zeď práci při tapetování značně usnadňují, protože je u nich možné aplikovat lepidlo pouze na zeď. Odpadá tak nutnost natírat lepidlem tapetu a starat se o čas potřebný k nasáknutí. Tím se vyhnete i často složité manipulaci s mokrou tapetou.

Zásady pro všechny tapety na zeď

I když se vzpomínané tapety liší materiálem, tudíž i vlastnostmi, co vykazují, existují zásady platící pro lepení obecně. Některé z nich si nyní shrneme. Pokaždé, když se pás tapety natře lepidlem, je třeba ji přeložit tak, aby se natřené plochy dotýkaly. Tím se dosáhne rovnoměrného vstřebávání, aniž by lepidlo zároveň prchalo do prostoru. S tímto souvisí i důležitost času, po který je třeba nechat tapetu takto pracovat. Vždy pátrejte po konkrétních informacích, například některé vinylové tapety je třeba nechat jen 4 minuty, jiné potřebují 6 minut. Pokud dojde ke vstřebávání lepidla příliš dlouho, pásy se natáhnou a někdy i znehodnotí. První pás je vhodné lepit od okna směrem ke dveřím, s vyznačením svislé linie pomůže olovnice. Vzhledem k tomu, že se tapety se po zaschnutí lehce stáhnou, je třeba s tím počítat a nechávat při lepení pásů určité přesahy, aby po dosedu nezůstala na stěně místa, kde bude prosvítat původní povrch. Po přiložení je třeba tapetu měkkým válečkem opatrně vyhladit, vzniknou-li bubliny, pak je třeba je vytlačit od středu směrem k okraji pásu.

Tapety na zeď jsou možností, jak v relativně krátkém čase zcela pozměnit vzhled interiéru. Podmínkou dobrého výsledku je ale samozřejmě jejich správné nalepení. Pokud se i tak na tapetování necítíte, můžete si pozvat odborníky. Ceny za jejich práce se pohybují okolo 100 Kč/m2 - lepení bez přípravných a doplňkových prací.

 

Zajímavé tipy:

  • v místnosti, kde se tapetuje, nesmí být průvan, ani přílišné teplo
  • je-li v prostoru nějaký výrazný dominantní prvek, může se začít tapetovat od něj
  • pro lepší vzhled je možné do rohů místnosti mezi stropem a stěnami nalepit polystyrenové lišty
  • pokud je na tapetě vzor, je dobré si jednotlivé pruhy očíslovat, aby nebyl přerušován
  • je vhodné označit si vrchní a spodní část tapety

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...