Monoklimatická lednička nabízí spoustu místa pro dobroty. Ale bez mrazáku

Monoklimatická chladnička nabízí tolik místa pro všechny dobroty! Jeden velký vnitřní prostor pojme vše, co je potřeba pro přípravu snídaně, oběda a večeře. Místo se najde pro zdravé svačiny a zdravé nebo nezdravé mlsání. V kuchyni zabírá málo místa proto, že v ní chybí mrazák. Pokud je ale umístěný samostatně nebo není vůbec potřeba, pak je monoklimatická lednička dalším praktickým spotřebičem.

 

Někdy není jiná možnost, než se uskromnit. Své o tom ví studenti na kolejích, nájemníci v garsonkách nebo chataři . Umí využít bezezbytku každé volné místo a v zaříení se snačně uskromnit. Pomáhá v tom třeba chytrá volba vybavení. Zrovna monoklimatická lednička slouží jako skvělý příklad.

Jaká je monoklimatická chladnička

Rozdíl mezi klasickou a monoklimatickou ledničkou se dá poznat na první pohled i zvenčí. Prozradí ji menší rozměry. Neskrývá se v ní totiž mrazicí box a většinou ani prostor na uložení zeleniny. Hlavní skříň zabírají jen poličky. Není ale pravidlem, že by monoklimtické chladničky byly menší než tradiční kombinované. Na trhu jsou i vysoké prostorné lednice s výškou kolem 190 centimetrů a objemem téměř 400 litrů.

Ať už máte samostatný mrazicí box nebo jednoduše mrazák nevyužijete, pak se nabízí monoklimatické lednice. Vložíte do ní velké množství potravin, které se nebude muset nikde tísnit a lehce se najde to, co je zrovna potřeba.

Jak vybrat chladničku s monoklimatickým prostorem

U monoklimatických lednic chybí kompresor. To je příčinou jejich velmi nízké hlučnosti (jen kolem 30dB), o to větší pozornost je pak potřeba zaměřit na chladicí systém.

Ten ale nedokáže zázraky a při okolních vysokých teplotách nelze očekávat maximálně ledový obsah. Pokud se teplota pohybuje v pokojovém standardu, potom se prostředí v lednici většinou pohybuje v rozmězí 0 – 6 °C. V horkých letních dnech tak může být lednice nastavena na maximální výkon, ale nápoje stejně nebudete vytahovat ledově vychlazené.

Ostatně letní parna těmto lednicím nevyhovují ani pro běžný prvoz. Teploty nad 25°C většinou snižují výkon malých monoklimatických chladniček už docela znatelně.

Další parametry ovlivňují individuální požadavky: velikost, police, otevírání dveří, barva a další.

Místo pro monoklimatické ledničky

Monoklimatické lednice se objevují v pokojích, kde by klasické lidnice neobstály. V kancelářích, ložnicích a obývacích či hotelových pokojích je totiž potřeba klid bez hluku z domácích spotřebičů. A to je příležitost pro malou ledničku, která nevydává hluk a nešíří ani žádné vibrace. Tichý chod jde na vrub absenci kompresoru, jež je u klasických lednic hlavním zdrojem zvukových projevů.

Minibar - mini moniklimatická lednice skvělá k chlazení drinků

Monoklimatické ledničky už dlouho patří mezi produkty výrobců, které mají upoutat pozornost nakupujících v místě prodeje výrobků. Box s jogurty nebo chlazenými nápoji tak není nic jiného, než monoklimatická lednice.
To může posloužit jako inspirace pro vylepšení domácího baru. K sehnání jsou totiž monoklimatické lednice v malých velikostech, jež pojmou jen několik lahví či plechovek pití a mohou být postaveny na pultu, baru nebo stole.

Právě takto si získaly další z označení. Říká se jim totiž i minibary, což jasně udává obor jejic působnosti.
Monoklimatické lednice usnadňují chlazení dortů nebo zákusků. Pokud jste si zamilovali přípravu sladkých dobrot pro rodinu nebo i širší okolí, pak v lednici s velkým prostorem najdete přesně to, co v kuchyni ještě chybělo a možná jste o tom ani netušili.

Domácí vinotéka

Podobně jako malá monoklimatická lednice vypadá domácí vinotéka. Liší se ale prosklenými dveřmi, přes něž je viditelná sbírka lahví oblíbeného vína. Kromě toho, že vinotéky slouží jako ochrana před UV zářením, je v ní udržována konstatní teplota a u většiny vinoték nechybí ani antivibrační systém.

Propracovanější vinotéky si dokonce poradí s různými druhy vín, pro které se hodí odlišná teplota. Jejich interiér je rozdělený na zóny o různé teplotě a vyhoví tak všem typům vín. K jídlu nebo pro degustaci s přáteli bude víno vždy v těch nejlepších podmínkách, aby vynikly jeho specifické vlastnosti.

Rádce: Jak vybrat monoklimatickou ledničku

Na základní vybavení domácnosti je třeba mít vysoké nároky a vybrat tak ty nejlepší spotřebiče, které nebude třeba po krátké době měnit a kupovat zase nové. Pokud se skutečně obejdete bez mrazáku a volba monoklimatické lednice je definitvivní, pak se zaměřte hlavně na následující záležitosti:

 • Rozhodování mezi volně stojící a vestavěnou lednicí nejsou nijak zásadní. Důležitý je ale fakt, že vestavěné mívají menší kapacitu a i když díky tomu produkují méně hluku, ten, který z nich vychází, rezonuje o okolní skříně.
 • O tom, jak budete při používání lednice spokojení, rozhoduje vnitřní objem, rozmístění polic a další přidané přihrádky.
 • V lednici by měl mít každý člen rodiny 50 až 70 litrů. Podobně se lze orientovat i při výběru mrazničky, kde počítejte s 20 litry na osobu. Hodnoty jsou ale jen orientační, protože každý má jiné nároky.
 • Moderní ledničky disponují řadou funkcí, které usnadní a zpříjemní život. Dají se přepnout do režimu „dovolená," když odcestujete na rekreaci, mají začleněný speciální prostor pro uchování zeleniny a čerstvých potravin a další.

Jeden velký prostor na všechny potraviny není vůbec špatný. Ideální řešení pro využití v malých bytech, na kolejích, v kancelářích a třeba i na chatách. Monoklimatická chladnička rozhodně není zbytečným spotřebičem.

Lednice jako důležitá součást bydlení:

Diskuse k článku

 • Pavel CEJPEK

  16:58 14. 3. 2018 0
  Dobrý den. Odpovídáte kulantně. O to nic. Tedy, vím to, z článku, co v nich není - a to je kompresor. Očekával bych informaci co v ní je. Tedy, co způsobuje chlazení. Když je to chladnička. Víte, je docela dobře možné, že všichni okolo mě to vědí, ja však nikoliv. Tedy, stačí třeba i proklik, pro zvídavé (jako jsem Já ) , by ta informace stala za úvahu. Mam v úmyslu nějakou malou ledničku do kanceláře opatřit, avšak moc rad vím, co vlastně kupuji. Děkuji předem, s přáním krásného dne :-)
 • Redakce Chytré bydlení

  08:32 14. 3. 2018 0
  Dobrý den, myslíme, že monoklimatická lednice jako taková byla popsána celkem jasně. Pokud ale máte nějakou konkrétní otázku, neváhejte se zeptat. Rádi Vaše dotazy zodpovíme :)
  Redakce CHB
 • Pavel CEJPEK

  11:58 13. 3. 2018 0
  Tak jsem se dozvěděl, co v monoklimatické lednici NENÍ. Dozvím se také co v ní je?

Lunární kalendář

STŘEDA 19. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 05. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Koupelny, Toalety

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?

Elektrické topení vyniká rychlou regulací a přesností. Oproti teplovodním systémům má nižší pořizovací náklady a menší ztráty účinnosti. K asi…

Dům

Domácí čističky vody - jak fungují a podle čeho vybírat?

Laicky si lze čističku odpadních vod představit jako „větší“ plastovou nádrž, která se zapustí do země poblíž domu. Odpadní voda z domácnosti se v ní…

Architektura

4 kouzelné interiéry v chatách a chalupách, které vás uchvátí

I přes rozmach moderní architektury mnohé stále přitahuje jedinečná atmosféra starobylých chat a chalup, ve které hraje prim dřevo. Stejně tak je…

Exteriér

Dřevěná či hliníková pergola? Která se vám lépe osvědčí?

Vyplatí se sáhnout raději po přírodním materiálu, nebo upřednostnit moderní bioklimatickou pergolu? Dřevěné zahradní pergoly se těší oblibě už hezkou…

Finance a právo

Bydlíte v chatě nebo chalupě? Nově si můžete odečíst úroky z hypotéky

Chaty a chalupy nejsou jen místem, kam se lidé přesouvají pro trávení volných víkendů. Vzhledem k vysokým cenám rodinných domů se stále častěji využívají i trvalému celoročnímu bydlení. I na chatu nebo chalupu ...

Zdravé bydlení

Zdravé bydlení

   Éterické oleje    

Harmonie bydlení

Jaké barvy zvolit do ložnice?

  Modrá je dobrá Největší plochu v místnosti zabírají stěny. Výběr vhodné barvy na zeď může zásadně ovlivnit náladu a psychiku, což má značný vliv na…