Monoklimatická lednička nabízí spoustu místa pro dobroty. Ale bez mrazáku

Monoklimatická chladnička nabízí tolik místa pro všechny dobroty! Jeden velký vnitřní prostor pojme vše, co je potřeba pro přípravu snídaně, oběda a večeře. Místo se najde pro zdravé svačiny a zdravé nebo nezdravé mlsání. V kuchyni zabírá málo místa proto, že v ní chybí mrazák. Pokud je ale umístěný samostatně nebo není vůbec potřeba, pak je monoklimatická lednička dalším praktickým spotřebičem.

 

Někdy není jiná možnost, než se uskromnit. Své o tom ví studenti na kolejích, nájemníci v garsonkách nebo chataři . Umí využít bezezbytku každé volné místo a v zaříení se snačně uskromnit. Pomáhá v tom třeba chytrá volba vybavení. Zrovna monoklimatická lednička slouží jako skvělý příklad.

Jaká je monoklimatická chladnička

Rozdíl mezi klasickou a monoklimatickou ledničkou se dá poznat na první pohled i zvenčí. Prozradí ji menší rozměry. Neskrývá se v ní totiž mrazicí box a většinou ani prostor na uložení zeleniny. Hlavní skříň zabírají jen poličky. Není ale pravidlem, že by monoklimtické chladničky byly menší než tradiční kombinované. Na trhu jsou i vysoké prostorné lednice s výškou kolem 190 centimetrů a objemem téměř 400 litrů.

Ať už máte samostatný mrazicí box nebo jednoduše mrazák nevyužijete, pak se nabízí monoklimatické lednice. Vložíte do ní velké množství potravin, které se nebude muset nikde tísnit a lehce se najde to, co je zrovna potřeba.

Jak vybrat chladničku s monoklimatickým prostorem

U monoklimatických lednic chybí kompresor. To je příčinou jejich velmi nízké hlučnosti (jen kolem 30dB), o to větší pozornost je pak potřeba zaměřit na chladicí systém.

Ten ale nedokáže zázraky a při okolních vysokých teplotách nelze očekávat maximálně ledový obsah. Pokud se teplota pohybuje v pokojovém standardu, potom se prostředí v lednici většinou pohybuje v rozmězí 0 – 6 °C. V horkých letních dnech tak může být lednice nastavena na maximální výkon, ale nápoje stejně nebudete vytahovat ledově vychlazené.

Ostatně letní parna těmto lednicím nevyhovují ani pro běžný prvoz. Teploty nad 25°C většinou snižují výkon malých monoklimatických chladniček už docela znatelně.

Další parametry ovlivňují individuální požadavky: velikost, police, otevírání dveří, barva a další.

Místo pro monoklimatické ledničky

Monoklimatické lednice se objevují v pokojích, kde by klasické lidnice neobstály. V kancelářích, ložnicích a obývacích či hotelových pokojích je totiž potřeba klid bez hluku z domácích spotřebičů. A to je příležitost pro malou ledničku, která nevydává hluk a nešíří ani žádné vibrace. Tichý chod jde na vrub absenci kompresoru, jež je u klasických lednic hlavním zdrojem zvukových projevů.

Minibar - mini moniklimatická lednice skvělá k chlazení drinků

Monoklimatické ledničky už dlouho patří mezi produkty výrobců, které mají upoutat pozornost nakupujících v místě prodeje výrobků. Box s jogurty nebo chlazenými nápoji tak není nic jiného, než monoklimatická lednice.
To může posloužit jako inspirace pro vylepšení domácího baru. K sehnání jsou totiž monoklimatické lednice v malých velikostech, jež pojmou jen několik lahví či plechovek pití a mohou být postaveny na pultu, baru nebo stole.

Právě takto si získaly další z označení. Říká se jim totiž i minibary, což jasně udává obor jejic působnosti.
Monoklimatické lednice usnadňují chlazení dortů nebo zákusků. Pokud jste si zamilovali přípravu sladkých dobrot pro rodinu nebo i širší okolí, pak v lednici s velkým prostorem najdete přesně to, co v kuchyni ještě chybělo a možná jste o tom ani netušili.

Domácí vinotéka

Podobně jako malá monoklimatická lednice vypadá domácí vinotéka. Liší se ale prosklenými dveřmi, přes něž je viditelná sbírka lahví oblíbeného vína. Kromě toho, že vinotéky slouží jako ochrana před UV zářením, je v ní udržována konstatní teplota a u většiny vinoték nechybí ani antivibrační systém.

Propracovanější vinotéky si dokonce poradí s různými druhy vín, pro které se hodí odlišná teplota. Jejich interiér je rozdělený na zóny o různé teplotě a vyhoví tak všem typům vín. K jídlu nebo pro degustaci s přáteli bude víno vždy v těch nejlepších podmínkách, aby vynikly jeho specifické vlastnosti.

Rádce: Jak vybrat monoklimatickou ledničku

Na základní vybavení domácnosti je třeba mít vysoké nároky a vybrat tak ty nejlepší spotřebiče, které nebude třeba po krátké době měnit a kupovat zase nové. Pokud se skutečně obejdete bez mrazáku a volba monoklimatické lednice je definitvivní, pak se zaměřte hlavně na následující záležitosti:

 • Rozhodování mezi volně stojící a vestavěnou lednicí nejsou nijak zásadní. Důležitý je ale fakt, že vestavěné mívají menší kapacitu a i když díky tomu produkují méně hluku, ten, který z nich vychází, rezonuje o okolní skříně.
 • O tom, jak budete při používání lednice spokojení, rozhoduje vnitřní objem, rozmístění polic a další přidané přihrádky.
 • V lednici by měl mít každý člen rodiny 50 až 70 litrů. Podobně se lze orientovat i při výběru mrazničky, kde počítejte s 20 litry na osobu. Hodnoty jsou ale jen orientační, protože každý má jiné nároky.
 • Moderní ledničky disponují řadou funkcí, které usnadní a zpříjemní život. Dají se přepnout do režimu „dovolená," když odcestujete na rekreaci, mají začleněný speciální prostor pro uchování zeleniny a čerstvých potravin a další.

Jeden velký prostor na všechny potraviny není vůbec špatný. Ideální řešení pro využití v malých bytech, na kolejích, v kancelářích a třeba i na chatách. Monoklimatická chladnička rozhodně není zbytečným spotřebičem.

Lednice jako důležitá součást bydlení:Diskuse k článku

 • Pavel CEJPEK

  16:58 14. 3. 2018 0
  Dobrý den. Odpovídáte kulantně. O to nic. Tedy, vím to, z článku, co v nich není - a to je kompresor. Očekával bych informaci co v ní je. Tedy, co způsobuje chlazení. Když je to chladnička. Víte, je docela dobře možné, že všichni okolo mě to vědí, ja však nikoliv. Tedy, stačí třeba i proklik, pro zvídavé (jako jsem Já ) , by ta informace stala za úvahu. Mam v úmyslu nějakou malou ledničku do kanceláře opatřit, avšak moc rad vím, co vlastně kupuji. Děkuji předem, s přáním krásného dne :-)
 • Redakce Chytré bydlení

  08:32 14. 3. 2018 0
  Dobrý den, myslíme, že monoklimatická lednice jako taková byla popsána celkem jasně. Pokud ale máte nějakou konkrétní otázku, neváhejte se zeptat. Rádi Vaše dotazy zodpovíme :)
  Redakce CHB
 • Pavel CEJPEK

  11:58 13. 3. 2018 0
  Tak jsem se dozvěděl, co v monoklimatické lednici NENÍ. Dozvím se také co v ní je?

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...