Druhy bydlení: jurty

Druhy bydlení: jurty

Zájem o alternativní způsoby bydlení stále roste. Vedle klasických zděných staveb či stále rozšířených dřevostaveb tak můžete i na našem území narazit na obydlí, která do konceptu tradiční evropské architektury vůbec nezapadají. Patří sem i jurty, se kterými se setkáte na území Asie, především v Mongolsku. Pocit svobody, cenová dostupnost a cesta k nekonzumnímu životu však láká stále více Čechů. Proto i u nás narazíte na jurty, které jsou obydlené třeba i celý rok. Jaká jsou specifika tohoto druhu bydlení, jaké má výhody a nevýhody?

Jurta – tradiční způsob bydlení v mnoha asijských zemích

Jurta patří mezi tradiční druhy obydlí kočovných kmenů, které se nachází na území Asie a Středního východu. Stavba jurty zabere jen pár hodin, snadno se složí a přesune na jiné místo, což je pro kočovníky velmi důležité. S jurtami se setkáte v různých oblastech Asii, rozšířené jsou zejména v Mongolsku. Zde jsou nejrozšířenější jurty s kónickou střechou.

Jurty se hojně vyskytují i v Kyrgyzstánu, Kazachstánu či Turkmenistánu. Pro tyto oblasti jsou typické jurty s kopulovitou střechou. Pokud se vydáte směrem na východ od Mongolska, můžete narazit na krásné velké jurty s bohatým zdobením, na které je radost pohledět. Jurty bývají doplněné o vzory a symboly typické pro daný kočovný kmen.

Zdobení tradiční jurty

Jak vypadá jurta

Jurta je obydlí vyrobené z lehké dřevěné konstrukce a plsťové rohože. V moderních jurtách se už běžně využívají i moderní materiály včetně izolačních fólií odvětrávacích systémů, které zlepšují tepelněizolační vlastnosti obydlí. Plst tradičních jurt se vyrábí z ovčí vlny, která se na konstrukci skládá z několika vrstvách.

Opět platí, že v evropském prostředí se pracuje s jinými materiály, například s bavlněnou plachtou či slámou. Jurty mají kruhový půdorys a mohou být různě velké. Průměr jurt bývá od tří do dvaceti metrů. Do jurty je možné naistalovat i topení, které umožní celoroční obydlení i v našich podmínkách.

Klima v Evropě je jiné než v Asii

Při stavbě jurty v našem prostředí je třeba myslet na to, že klimatické podmínky jsou diametrálně odlišné od těch v asijských zemích. Prodejci jurt často lákají na skutečnost, že tradiční mongolské jurty vydrží i několik generací. Opravdu tomu tak je, v Mongolsku je ale jiné klima – je sucho a větrno.

Působením nadměrné vlhkosti, střídání teplých a studených období a deště se jurty v našem prostředí degradují mnohem rychleji. Aby vám jurta vydržela opravdu desítky let, musíte ji na zimu uskladnit a starat se o ni s maximální pečlivostí. V opačném případě budete muset investovat do opravy či pořízení nové dřevěné konstrukce i opláštění.

V létě se jurty často přehřívají

Možná to není na první pohled zřejmé, ale velkým problémem jurt není jejich vytápění v zimě, ale naopak přehřívání během letních měsíců. Proto je nezbytné mít v průběhu léta po celé dny otevřené dveře, aby se mohlo teplo odvětrávat. Při stavbě jurty je třeba na riziko přehřívání myslet a zvolit co nejvhodnější umístění, například pod stromy, kde bude částečně zastíněna.

Výhody a nevýhody jurt

Stavba jurty může být dobrou volbou i u nás. Je třeba rozlišovat, jestli chcete využívat jurtu k bydlení jen po část roku a například s ní cestovat na různá místa, nebo chcete-li ji využívat pro celoroční bydlení. Mezi hlavní výhody a nevýhody jurt patří:

Výhody jurt

Nevýhody jurt

Cenová dostupnost

Omezená životnost

Snadná přenositelnost

Přehřívání v letních měsících

Skladnost a rychlost postavení

Omezený výběr na trhu

Ekologičnost

Omezené využití energií a vody

Rychlé vytopení

Pro mnohé až příliš alternativní

Zajímavý netradiční vzhled

Hořlavost

Pro někoho může být dočasný nebo celoroční pobyt v jurtě opravdovou výzvou. Je jedním ze způsobů, jak se oprostit od běžného konzumního života a změnit svůj pohled na svět. Kvalitní jurtu určenou pro celoroční pobyt pořídíte za cenu kolem půl milionu korun, takže se můžete zbavit i nepříjemné zátěže v podobě hypotečních úvěrů.

Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...