Chcete pronajmout byt? Zařiďte jej útulně – zájemci se pohrnou!

Chcete pronajmout byt? Zařiďte jej útulně – zájemci se pohrnou!

Máte k dispozici nevyužívaný byt nebo zvažujete koupi nemovitosti za účelem investice? V obou případech byste měli svůj byt před samotným pronájmem připravit tak, aby nájemcům dobře sloužil a vydržel v daném stavu co nejdelší dobu. Pokud navíc věnujete dostatek času a úsilí vybavování bytu a jeho útulnému zařízení, budete mít mnohem větší šanci najít co nejrychleji nové obyvatele a nabídnout pronájem za vyšší cenu.

Na co se zaměřit při pronájmu nezařízeného bytu

Pokud jste se rozhodli nabídnou svůj byt k pronájmu, máte 2 možnosti, jak postupovat. Buď budete nabízet byt kompletně vybavený, nebo nezařízený. V případě pronájmu nezařízeného bytu ušetříte a umožníte budoucím nájemcům vybavit si byt podle svého vkusu. Nezařízené byty jsou oblíbené zejména mezi lidmi, kteří hledají nájem na delší dobu a mají k dispozici vlastní vybavení. Počítejte však s tím, že cena pronájmu nezařízených bytů je podstatně nižší než u bytů kompletně vybavených.

I do nezařízeného bytu určeného k investici v podobě pronájmu byste měli investovat. Budete tak mít možnost nabídnout jej za co nejvyšší možnou částku. Samozřejmostí je totiž vybavení v podobě kuchyňské linky, toalety, vany nebo sprchového koutu a umyvadla. Máte-li možnost svůj byt zrekonstruovat, snažte se o to, aby základní vybavení vypadalo co nejluxusněji.

Luxusní koupelna = vyšší možná cena pronájmu

Pořízením moderního sprchového koutu, rohové vany, dražší sanitární techniky nebo vybavení kuchyně hodnota nájmu rapidně vzroste. Totéž platí v případě podlahových krytin. Vyměníte-li nevzhledné vybledlé linoleum za novou vinylovou podlahu nebo vybrousíte-li stávající parkety, bude vypadat byt mnohem honosněji. Před nájmem doporučujeme také vymalovat stěny, zapravit případné praskliny a upravit i balkon nebo lodžii.

Pronájem zařízeného bytu – do čeho se vyplatí investovat?

V poslední době roste zájem o pronájem kompletně zařízených bytů, které jsou připravené k okamžitému zabydlení. Majitelé bytů často chybují, když do bytu k investici pořizují jen to nejlevnější základní vybavení od postele přes pohovky po úložné prostory. Takové byty totiž často hned na první pohled vypadají lacině a zájem o ně je především ze strany studentů a těch, pro které pohodlí a komfort není tak důležitý, na rozdíl od ceny.

V případě větších investic do vybavení si ale můžete dovolit nabídnout pronájem bytu za mnohem vyšší cenu. Důležité je, aby interiérové prostory vypadaly na první pohled honosně a působily komfortním dojmem. V tuto chvíli se vzroste zájem o pronájem ze strany majetnějších lidí, pro které je útulné bydlení prioritou.

Investuje do odolného a snadno opravitelného vybavení

Při pronájmu zařízeného bytu se budete muset pravidelně starat o vybavení a oprava případných závad padne zpravidla na vás. Proto byste měli do bytu k pronájmu pořídit takový nábytek, který bude odolný, otěruvzdorný a vydrží řadu let. Dobrou volbou je především snadno opravitelný nábytek, do kterého nebudete muset příliš investovat ani po opotřebení.

Z tohoto hlediska je nejlepší nábytek z masivního dřeva, který můžete obrousit a znovu natřít. To u nábytku z lamina není možné. Pokud na vybavení chcete přece jen trochu ušetřit, zkombinujte dražší nábytek s levnějším. Na pohled bude interiér vypadat jako celek luxusně, ve výsledku nějakou tu korunu ušetříte.

Příklad poutavé a funkční kuchyně v bytě k pronájmu

Promyslete si, jestli byt vybavíte i postelí

Při vybavování bytu si promyslete, jestli jej chcete vybavit i postelí. Nájemci často i v případě zařízených bytů trvají na přistavení své vlastní postele, na niž jsou zvyklí a která jim zajistí adekvátní pohodlí. Pokud hledáte dlouhodobého nájemce, můžete se na možnosti dokoupení postele domluvit přímo s ním. Vždy však pořizujte odolnou dostatečně velkou postel o standardních rozměrech, ke které se dají snadno sehnat matrace požadované velikosti. Usnadníte tím budoucím nájemcům starosti i finance. Uvidíte, že to ocení.

Pozor na čalouněný nábytek a koberce

Byt k pronájmu byste vždy měli vybírat s důrazem na estetickou hodnotu, ale také snadnou údržbu. Dejte přednost omyvatelnému vybavení a vyhněte se investicím do drahého čalouněného nábytku. Čalounění snadno zajde, při znečištění potravinami nebo třeba vínem pak nečistoty jen tak neodstraníte. Minimalizujte možná rizika poškození a vyhnete se i sporům s nájemci. Totéž platí v případě koberců. Zářivě bílé nebo béžové koberce vypadají působivě, ale nejsou příliš praktické.

Plastové židle skvěle vypadají a snadno se udržují.

Před prohlídkou svůj byt ukliďte a vyvětrejte. Nezapomínejte, že první dojem je vždy nejdůležitější. Vybavený byt můžete doplnit také o různé dekorace a interiérové doplňky, které vytvoří příjemnou a útulnou atmosféru. Věříme, že brzy najdete vhodné nájemce a nabídnete své byty za nejvyšší možnou cenu.

Nenechte si ujít další články v oblasti interiérového designu a realit:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...