Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara

Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara

Jedním z důležitých parametrů při výběru grilu na balkon či malou terasu jsou jeho rozměry. Čím větší gril pořídíte, tím více pokrmů najednou na…

Také se nemůžete dočkat, až se naplno projeví síla jarních slunečních paprsků? Pokud bydlíte v bytě a rádi trávíte volné chvilky na balkóně, můžete zahájit grilovací sezónu hned s příchodem jara. Právě teď se v obchodech objevují výhodné předsezónní akce na různé tipy grilů, které lze pořídit za dobrou cenu. Trh reaguje na požadavky zákazníků a stále častěji nabízí malé kompaktní grily, které jsou pro umístění na balkon jako stvořené. Pro jaký typ se rozhodnout a na co si dát pozor? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.

Podle čeho vybírat malý gril na balkon

Jedním z důležitých parametrů při výběru grilu na balkon či malou terasu jsou jeho rozměry. Čím větší gril pořídíte, tím více pokrmů najednou na roštu připravíte, na druhé straně se však připravíte o značné množství balkonového prostoru. Gril by měl být na balkoně malým doplňkem, rozhodně by neměl zabrat většinu jeho plochy. Dobrou volbou jsou grily z lehčených slitin vybavené kolečky, které snadno přesunete na jiné místo nebo během chvilky sklidíte na konci sezóny.

Pro zajištění adekvátní teploty při přípravě pokrmů na grilu jsou vhodné tipy s poklicí a možností regulace. Velká část tepla zůstane v topné části a maso i jiné pokrmy se připraví rovnoměrně. Pokud to rozměry vašeho balkonu dovolují, nebojte se modelů se sklápěcími poličkami a řadou odkládacích prostorů, které vám usnadní manipulaci při přípravě pokrmů. Jestli vám na balkon prší, investujte do kvalitního grilu s voděodolnou plachtou v sadě, případně si ji dokupte dodatečně. Životnost grilu se tak výrazně prodlouží.

Výběr grilu podle typu paliva

Asi nejdůležitější otázkou při výběru grilu na balkon je volba typu paliva, které zajišťuje ohřev. Malé kompaktní grily se prodávají v provedení na dřevěné uhlí, plyn i elektřinu. Každý zmíněný typ má své výhody i nevýhody.

Kompaktní grily na dřevěné uhlí

Cenově nejdostupnější variantou jsou malé grily na dřevěné uhlí, které jsou skladné a snadno přenosné. Grily na tuhá paliva se však na balkony příliš nedoporučují, protože vždy produkují část štiplavého kouře, který může obtěžovat sousedy. Pokud si nechcete pokazit sousedské vztahy, grily na uhlí pořizujte jen do bytů v nejvyšších patrech, které nesousedí s okolními balkony či okny sousedů. Kouř z grilu může také způsobovat špiněné stěn od sazí. Roztopení klasického grilu je samozřejmě pracnější a časově náročnější. Pokrmy připravované na dřevěném uhlí mají však nezaměnitelnou vůni, a tak jsou pro mnohé jasnou volbou i přes řadu nevýhod.

Plynové grily na balkon

Pro použití na balkony se hodí i malé plynové grily, které se připojují na plynovou bombu. Pořizovací cena je vyšší, navíc je potřeba připočíst i počáteční náklady do nové plynové nádoby a průběžné náklady na doplňování. Při občasném grilování však i menší plynová bomba vydrží celou sezónu. Kompaktní plynové grily bývají zpravidla vybaveny dvěma hořáky, které zajistí rovnoměrné opékání pokrmů. Velkou výhodou je takřka okamžitý náběh a elektrické spouštění grilu pomocí tlačítka. Skladování plynových nádob však má svá pravidla a vzhledem k bezpečnosti je potřeba je dodržovat. V horkých letních dnech by bomby neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům, v zimě by pak měly být uložené mimo prostor balkonu.

Elektrické grily na balkony a terasy

Mezi majiteli balkonů jsou velmi oblíbené malé elektrické grily, které lze používat v podstatě v průběhu celého roku. Je však třeba zdůraznit, že kvalitativní rozdíl mezi elektrickými grily je značný. U nejlevnějších typů dochází k přímému ohřevu roštu či grilovací plotny, a tak se grilování podobá opékání n grilovací pánvi. Pokrmy nikdy nebudou chutnat jako z rozpáleného roštu grilu na dřevěné uhlí. Podstatně lepšího efektu dosáhnete pomocí grilu, který má ve spodní části samostatné topné těleso, které ohřeje rošt i celý vnitřní prostor grily.

Cena kvalitních modelů však často převyšuje i cenu plynových grilů. Počítejte také s náročnějším čištěním topné spirály, na které se může postupně usazovat žhavý kapající tuk. Samozřejmě je nutné mít k dispozici připojení k elektrické síti. Na balkonech v nově postavených bytech však najdete i zásuvku na balkoně, a tak použití elektrického grilu nepředstavuje žádný problém.

Pro použití na balkony jsou nejvhodnější grily plynové a elektrické. Vzhledem k vysoké kouřivosti se klasické grily na dřevěné uhlí pro použití na balkony příliš nehodí. Je jen na vás, kterému typu dáte nakonec přednost.

Problematice grilování se věnujeme pravidelně. Nenechte si ujít některý z dřívějších článků:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...