6 tipů, jak vybrat matraci pro zdravý spánek

6 tipů, jak vybrat matraci pro zdravý spánek

Pokud si myslíte, že by váš spánek mohl být kvalitnější, hledejte příčinu problému. V mnoha případech je nekvalitní spánek způsoben špatným výběrem matrace. Pokud se vám na matraci špatně spí, nebo ji už máte mnoho let, je na čase ji vyměnit za novou. Přinášíme vám 6 jednoduchých tipů, díky kterým vyberete matraci s ohledem na zdravý a kvalitní spánek. Jak se vyznat na trhu s nabídkou mnoha druhů matrací v různých cenových hladinách?

1) Nepodceňujte stupeň tvrdosti své matrace

Aby se vám na matraci dobře spalo, musí mít ideální tvrdost. Aby se spotřebitelé při výběru nové matrace snáze zorientovali, výrobci uvádí tzv. stupeň tvrdosti. Tvrdost matrace se zpravidla udává na škále od 1 do 5, a to od nejměkčí po nejtvrdší. Vybrat matraci ideální tvrdosti je přitom velmi důležité.

Je třeba říci, že každému bude vyhovovat jiný stupeň tvrdosti v závislosti na tělesné stavbě i zdravotním stavu. Nejměkčí matrace jsou vhodné pro osoby s nízkou hmotností, své uplatnění nachází také na chatách, kde neslouží k dlouhodobému pravidelnému využívání. Velmi tvrdé matrace jsou pak vhodné zejména pro osoby s vyšší hmotností.

Matrace pro zdravý spáenk

2) Přihlédněte na svou hmotnost a věk

Jak jsme naznačili výše, výběr tvrdosti matrace souvisí zejména s hmotností. Při výběru nové matrace přihlédněte na hmotnost, věk a zdravotní stav. Lehčí lidé mohou mít měkčí matrace a naopak. Pro děti a mladé lidi jsou vhodné pevnější středně tvrdé matrace, které zajistí správný vývoj kostry, s přibývajícím věkem je pak vhodné volit měkčí a elastičtější matrace, které kopírují tvar těla.

3) Zorientujte se v používaném materiálu

Matrace se vyrábí z různých materiálů. Čím kvalitnější a dražší matrace, tím je použitý materiál sofistikovanější a vychází z potřeb jednotlivých partií těla. Zejména u kvalitnějších matrací se setkáte s rozdělením do několika zón, které jsou vyplněny různými materiály, v některých partiích jsou měkčí, jinde tvrdší. Obvykle jde o ortopedické matrace navržené přesně podle potřeb lidského těla. Pokud chcete mít kvalitní a zdravý spánek, do matrace investujte.

Ve výsledku nezáleží na tom, dáte-li přednost pružinovému, taštičkovému, gelovému, kaučukovému či pěnovému provedení, důležitá je kvalita konkrétního provedení. S výběrem vám rádi pomohou v každém centru spánku, kde se na prodej matrací specializují.

Matrace

4) Výška matrace jako důležitý parametr

Obvykle platí, že čím vyšší matrace, tím lepší spánek. Je třeba ale upozornit, že extrémně vysoké matrace (třeba i 30 cm) jsou obvykle reklamním tahem výrobců. Za extrémně vysoké matrace si totiž účtují vysoké ceny. Ani osoba s nadměrnou hmotností není schopna způsobit takové prohnutí, aby se nějak projevily vlastnosti materiálu obsaženého uprostřed.

Mnohem důležitější je skladba jádra – složení a poměr jednotlivých materiálů. Opačným extrémem jsou ale velmi tenké matrace, které se prohýbají a nezajistí dostatečnou oporu pro lidské tělo. U zdravotní matrace se doporučuje výška minimálně 15 cm, matrace vysoké pod 10 cm jsou pak opravdu nevhodné a mohou způsobovat různé zdravotní problémy.

5) Nepodceňte výběr roštu

Možná ve výsledku věnujete výběru matrace tolik úsilí, že zapomínáte na pořízení roštu, který je pro kvalitu spánku neméně důležitý. Matrace by rozhodně neměla ležet na rovné desce, která zabraňuje proudění vzduchu. Lepší variantou jsou pevné dřevěné latě. Nejlepší jsou pružné lamely, které podporují funkci zdravotní matrace a vedou k lepšímu spánku.

Speciálním typem jsou pak polohovatelné rošty, které jsou vhodné jak pro osoby se zdravotními problémy, tak pro ty, kteří v posteli často sedí. Při použití polohovatelných roštů je třeba vybrat takovou matraci, která je navržena pro ohýbání a vytvaruje se podle potřeby.

Matrace a postel

6) Cena matrace obvykle roste s její kvalitou

A důležitá rada na závěr – nevybírejte jen podle ceny. Pořízení matrace považujte za dlouhodobou investici, která se vyplatí a povede k lepšímu spánku i výkonům během dne. S nejlevnější měkkou matrací nebudete mít nikdy zdravý spánek. Vždy záleží na tom, jaké požadavky na novou matraci máte a co od ní očekáváte. Už za cenu kolem 5 tisíc Kč pořídíte průměrné matrace, na kterých se dobře vyspíte. U levnějších matrací může být kvalita spánku s velkým otazníkem.

O spánku jsme už psali:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...