Udělejte si radost novým povlečením! Zaměřte se na výběr materiálu

Udělejte si radost novým povlečením! Zaměřte se na výběr materiálu

Kvalitní spánek je předpokladem pro spokojený život plný síly, energie a pohody. To si mnozí z nás uvědomují, proto věnují spoustu úsilí výběru kvalitní postele a matrace. Bohužel často zapomínáme, že kvalitu spánku do velké míry ovlivňuje i ložní prádlo, které používáme. Zorientujte se na trhu s povlečením a vyberte takové, které bude odpovídat nejen vašemu vkusu, ale současně zajistí maximální pohodlí. Přinášíme vám článek, ve kterém se zaměříme na hlavní kritéria při výběru nového povlečení a popíšeme si vlastnostmi jednotlivých materiálů.

Hlavní kritéria při výběru povlečení

Rádi byste si udělali radost novým povlečením, ale nemůžete si vybrat z rozsáhlé nabídky? V první řadě se zamyslete nad tím, co od nového povlečení očekáváte. Povlečení se vám v první řadě musí líbit a souznít s vším vkusem. Je tak na vás, dáte-li přednost různým geometrickým tvarům, texturám, přírodním vzorům nebo jednobarevnému provedení. Právě barva má velký vliv na lidskou psychiku. Křiklavě červené povlečení může vypadat v ložnici poutavě, ale příliš klidu vám nedopřeje. Vsaďte proto na uklidňující odstíny, ať už světlé, nebo tmavé, a vyhněte se křiklavým barvám, které raději zakomponujte do prostoru obývacího pokoje.

Kromě vzhledu se zaměřte i na další parametry. Hlavním kritériem výběru je samozřejmě rozměr, který se musí shodovat s velikostí vašich peřin a polštářů. Nezapomínejte však na materiál, který rozhodne o vlastnostech vašeho budoucího ložního prádla. Při výběru vhodného materiálu povlečení si položte následující otázky:

  • Má povlečení spíše hřát, nebo vyvolávat pocit chladu? Chci ho používat v létě, nebo v zimě?
  • Kolik peněz jsem ochotná/ý do nového povlečení investovat?
  • Jak náročná je údržba materiálu? Musí se žehlit? Je třeba jej prát zvláštním způsobem?

Pokud najdete odpovědi na výše uvedené otázky, výběr materiálu pro vás bude podstatně jednodušší.

povlečení

Výběr povlečení podle materiálu

V obchodech narazíte na druhy povlečení z různých materiálů. V některých případech jde o materiály ryze přírodní, jinde jsou zhotoveny z umělých tkanin, případně jejich příměsí. Obecně platí, že přírodní materiály patří k těm nejkvalitnějším, vynikají svými vlastnostmi a zdravotní nezávadností.

Přísada umělých tkanin však může usnadňovat údržbu a urychlovat schnutí či zjednodušovat praní a žehlení. Doporučujeme se však rozhodně vyhýbat levným povlečením, která jsou vyrobena jen z umělých látek. Na dotek nejsou příjemná, mohou způsobovat alergické reakce, po čase také mohou začít typicky zapáchat – nepříjemného odéru se pak už nezbavíte.

Bavlněné povlečení

Mezi tradiční materiály používané pro výrobu ložního prádla je bavlna. Používá se odnepaměti a její obliba rozhodně neklesá, a to ani přes narůstající nabídku nových materiálů. 100% bavlna je příjemná na dotek, je šetrná k pokožce, vyniká prodyšností, dobrou savostí i pružností. Má přirozenou schopnost nasávat lidský pot, který produkujeme během spánku (nebo ve větší míře v době onemocnění). Hodí se pro celoroční použití, v zimě zahřeje a v létě naopak ochladí. Bavlněné povlečení se vyrábí v různých třídách jakosti podle gramáže, na tento parametr se zaměříme o pár odstavců níže.

povlečení

Saténové povlečení

Do kategorie luxusnějších povlečení, která vynikají vzhledem i vlastnostmi, patří povlečení saténové. I to se vyrábí z přírodních materiálů, a to z bavlněné příze, která se vyznačuje leskem. Lesklé povlečení vypadá luxusně a je skvělou volbou pro ty, kterým nevadí si za kvalitu mírně připlatit. Satén vyniká odolností vůči otěru, příjemně hladkým povrchem a pevností. Některé typy saténového povlečení se hůře žehlí, existují však i typy se speciální úpravou, díky které není žehlení prakticky vůbec potřeba – při správném vyvěšení zůstane bez viditelných ohybů. Tento typ povlečení vyžaduje pečlivější údržbu, a tak není vhodnou volbou pro ty, kteří si s praním nechtějí dělat příliš starostí. Doporučuje se totiž používat jen šetrné prací prášky, případně speciální určené pro praní saténu. Stejně tak je třeba prát povlečení při nižších teplotách a ždímat při nižších otáčkách.

povlečení

Saténové povlečení vás nadchne vysokým leskem.

Flanelové povlečení

Pokud vybíráte nové povlečení, které vás příjemně zahřeje během chladných zimních měsíců, sáhněte po flanelovém. Právě hřejivost je hlavní vlastností tohoto materiálu, kterou spotřebitelé oceňují. Na druhé straně se právě kvůli výraznému pocitu tepla nehodí pro použití během léta. Flanelové povlečení by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny bez příměsi umělých materiálů. Typického měkkého povrchu se při výrobě dosahuje povrchovou úpravou načesávání, díky kterému získá látka svou přirozenou jemnost jednotlivých vláken. I v tomto případě je důležité zaměřit se na údržbu a při praní postupovat přesně podle pokynů výrobce, v opačném případě může dojít k poškození vláken, ztrátě původního vzhledu či narušení struktury.

Krepové povlečení

Ve výčtu materiálů, které se využívají pro výrobu ložního prádla, rozhodně nesmí chybět povlečení krepové. Ve srovnání s předešlými materiály se vyznačuje svou bezúdržbovostí. Pokud na dodržování podrobných postupů praní a žehlení nemáte čas a potřebujete mít povlečení co nejrychleji vyprané a připravené k dalšímu použití, zvolte si právě to krepové. Nemusí se žehlit a lze prát na běžné programy. Než si krepové povlečení koupíte, v obchodě si jej osahejte. Povrch materiálu je od saténu nebo 100% bavlny odlišný a nemusí každému vyhovovat.

Povlečení z umělých vláken nebo jejich příměsí

I když příliš nedoporučujeme používání povlečení z umělých materiálů, existují i výjimky. Na trhu narazíte například na povlečení vyrobené z umělého mikrovlákna, které je díky moderním technologickým postupům na dotek podobné bavlně. Patří do kategorie antialergických materiálů, a tak se hodí pro alergiky i astmatiky. Na druhé straně špatně saje pot, a tak není vhodnou volbou pro osoby, které se nadměrně potí. Stejně tak doporučujeme i v době nemoci zvolit ryze přírodní materiály. Kromě povlečení vyrobeného z umělých vláken existují i bavlněná povlečení, která obsahují část umělých hmot. Jsou zpravidla levnější a snadněji se udržují, s vlastnostmi 100% bavlněných povlečení však nejdou příliš srovnávat.

Gramáž – často opomíjený parametr

Pokud se rozhodnete pro pořízení nového povlečení ze 100% bavlny, zaměřte se na parametr gramáže. V obchodech narazíte na bavlněné povlečení v různých cenových hladinách. Výrobci se snaží cenu často srazit dolů použitím méně kvalitních materiálů nižší gramáže, které nejsou tak husté a pevné. Obecně platí, že čím vyšší gramáž povlečení z bavlny má, tím je kvalitnější.

Pro který typ povlečení se nakonec rozhodnete? Dáte přednost nestárnoucí klasice v podobě bavlny, nebo se rozhodnete pro saténové povlečení, které zaujme svým luxusním vzhledem? Při výběru ložního prádla nezapomínejte, že kromě povlečení je velmi důležité i prostěradlo. Právě na jeho výběr se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRUHY PROSTĚRADEL A JEJICH VLASTNOSTIDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...