Boj s komáry I. – ochrana před nežádoucím hmyzem

Boj s komáry I. – ochrana před nežádoucím hmyzem

Na jedné straně konečně slunečné kdy, při nichž lze odhodit svetry a další vrstvy oděvů, jenž překážely při nízkých jarních teplotách. Jeden klad však nepříznivé počasí mělo – oddálilo boj s komár. Teď už je nejvyšší čas pustit se do boje s obtížným hmyzem všemi prostředky.

 

 

 

Období, kdy idylické chvilky začnou narušovat bzučící komáři je tu. Nejohroženější oblasti jsou všude tam, kde se v blízkosti nachází vodní toky nebo nádrže. Avšak nemusí jít jen o velká díla, komárům stačí i malá jezírka na zahradách a vlhká stinná místa.

Proč je bodnutí komárem nebezpečné

Komáří štípnutí je téměř bezbolestné, znatelnější je až v okamžiku, kdy vyskočí pupínek a začne škrábat. Kdyby tímto všechno skončilo, bylo by to v pořádku – ovšem komáři přenáší i nepříjemné nemoci, kvůli kterým je třeba věnovat obraně před štípnutím pozornost.
Na našem území se objevuje až pět desítek druhů komárů, přičemž obtížné jsou dva až tři druhy:

 • komár obtížný
 • komár záplavový
 • komár pisklavý

Krev sají samičky hlavně živočichům v přírodě, některým však chutná i ta lidská, a tady je právě ono riziko: první dva zmiňovaní jsou totiž přenašeči. V případě komára obtížného je to lymeská borelióza, u záplavového virus Ťahyňa, který u dětí způsobuje horečky.

Dům bez komárů

Jak zabezpečit dům, aby do něj komáři nevnikli?

Sítě

Řešení nejjednodušší a nejlevnější, ovšem mnohdy ne dostačující. I tady existuje několik množností:

 • sítě přímo vestavěné do oken
 • sítě mobilní, jenž se dají na zimu sundat
 • sítě s lepící páskou (sami si přizpůsobíte velikost zastříhnutím)
 • sítě se suchým zipem
 • elastické sítě 

Vhodné je také pořídit síťované dveře na balkon nebo lodžiiNe všechna balkonová okna a dveře jsou ale tomuto řešení přizpůsobena. Jinou variantu je tedy pořízení alespoň závěsu, který bude pořádně těsnit (k tomu dopomohou např. malá závaží umístěná na spodní rohy)

 

Fotolia_23493307_XS

Moskytiéry

Působivým a zároveň velmi praktickým doplňkem interiéru jsou moskytiéry. Hodí se však jen do ložnice, dětských pokojíčků nebo nad postýlky. V obývacích pokojích je bohužel nevyužijete.

Odpuzovače hmyzu

Dobře známé jsou i odpuzovače komárů, jenž se zastrčí do elektřiny a chrání tak danou místnost. Uvolňováním pesticidů vytváří bariéru neprostupnou otravnému hmyzu. K dostání jsou třeba i s časovačem nebo postupným uvolňováním výparů. Kromě nich lze ale sehnat i elektrické difuzéry, jenž využívají přírodních aromat a jsou tak šetrnější k domácímu klimatu. Podobně poslouží i speciální zápalné tyčinky a spirály.

Jakmile komáři proniknou do obydlí, bojovat s nimi můžete léty osvědčenou a vysoce účinnou (někdy však namáhavou) metodou s plácačkou, nebo modernějším způsobem s využitím elektrického lapače, kde se hmyz usmrtí na mřížce s vysokým napětím.

 

Čtěte také: Boj skomáry II. - využijte sílu přírodyDiskuse k článku

 • Lucka

  14:32 3. 7. 2013 0
  Perfektní sítě jsou s hustým vzorkem. Snad nejjednodužší uchycení je pomocí háčků do oken. Síť se pak dá jednoduše připevnit i sundat.

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...