Jak správně sušit ovoce i houby v elektrické troubě

Jak správně sušit ovoce i houby v elektrické troubě

Ovoce, zeleninu i houby můžete sušit prakticky v jakémkoliv typu elektrické trouby. Pokud však máte v domácnosti moderní domácí spotřebič vybavený…

Sušení ovoce, hub, zeleniny i lesních plodů patří mezi oblíbené způsoby zpracování hojné úrody. Zejména sušená jablka, švestky či meruňky patří mezi oblíbené pochutiny v podzimních a zimních měsících, které nejen že skvěle chutnají, ale také dodají vašemu tělu spoustu vitamínů. Pro sušené ovoce i hub je nejlepší používat speciální elektrické sušičky, které pojmou velké množství plodin a zajistí šetrné automatické sušení. Pokud však sušičku nemáte, nevěste hlavu. Přinášíme vám návod, jak jednoduše a šetrně sušit ovoce i houby v elektrické troubě.

Moderní trouby s programem sušení vám usnadní práci

Ovoce, zeleninu i houby můžete sušit prakticky v jakémkoliv typu elektrické trouby. Pokud však máte v domácnosti moderní domácí spotřebič vybavený řadou automatických programů včetně režimu sušení, budete mít práci o poznání snazší. Program sušení je totiž uzpůsoben tak, aby zajistil šetrné sušení při nízkých teplotách a relativně dlouhé době. Jakmile se sušení dokončí, trouba se automaticky vypne. Sušit tak můžete třeba i přes noc, aniž byste se museli o troubu jakkoliv starat a proces sušení průběžně kontrolovat.

Nejmodernější elektrické parní trouby jsou vybavené i řadou senzorů, které nejenže přesně monitorují teplotu uvnitř trouby, ale také snímají hodnotu vlhkosti a další parametry. Program sušení se pak skutečně vypne až ve chvíli, kdy budou plody dokonale zbavené veškerých tekutin a budou připravené k uchování.

Ovoce, houby i zeleninu důkladně připravte

Základem úspěšného sušení ovoce, hub a dalších plodin je jejich pečlivá příprava. Vždy současně sušte jen jeden druh potravin a všechny kousky připravte tak, aby měly stejnou velikost. Chcete-li proces sušení urychlit, nakrájejte ovoce či houby na tenčí plátky. Jablka se při sušení doporučují zakápnout šťávou z citronu, aby neztratily svou barvu a měly po dosušení příjemnou měkkou konzistenci.

V troubě můžete sušit i kiwi. Musíte jej však nakrájet na tenké plátky

Nakrájené kousky ovoce či hub pokládejte na síta nebo rošty. Příliš nedoporučujeme rozmístění ovoce a jiných plodin na plech, protože se teplý vzduch nemůže snadno dostat do spodní části potravin. Sušení pak bude trvat déle a může být nerovnoměrné.

Čtěte také: Jak na zavařování v troubě

Sušení ovoce a hub v troubě ve 4 krocích

Sušení ovoce a hub v elektrické troubě není vůbec složité. Je však důležité dodržet základní pravidla týkající se zejména nastavení teploty, aby se potraviny skutečně sušily, nikoliv pekly. Základní proces sušení se skládá ze 4 jednoduchých kroků:

1. Předehřátí trouby

Zapněte troubu na program horkovzdušného ohřevu a nastavte teplotu na 40 °C. Ovoce ani houby do trouby nevkládejte dřív, než bude trouba skutečně předehřátá.

2. První fáze sušení

Až bude horkovzdušná trouba předehřátá, vložte do ní rošty či síta s vykládaným ovocem či houbami. Máte-li trouby s teleskopickými výsuvy, bude umísťování roštů i jejich průběžná kontrola podstatně jednodušší. Teplotu nechejte nastavenou na 40 °C a sušte přibližně 4 hodiny.

3. Sušení při vyšší teplotě

Chcete-li proces sušení mírně urychlit, můžete po dvou hodinách předsušování teplotu elektrické trouby navýšit až na 60 °C, nikdy však ne více. Chcete-li zachovat maximální množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek v ovoci či houbách, ponechte teplotu po celou dobu na původních 40 °C.

4. Dosušení ovoce či hub

Po několika hodinách sušení ovoce či houby zkontrolujte. Pokud už jsou na pohled vysušené a scvrklé, je sušení takřka u konce. Nechejte však plodiny ještě chvíli dojít. Pokud jste teplotu zvyšovali na 60 °C, opět ji snižte. Z trouby vyndejte ovoce nebo houby až ve chvíli, kdy budou zcela vysušené. V opačném případě by se mohly po nějaké době skladování začít kazit.

Sušení v elektrické troubě je jednoduché a nezabere příliš úsilí. Pokud nemáte v plánu sušit velké množství plodin, investice do elektrické sušičky se příliš nevyplatí. Trouba dokonale splní svůj účel. Pokud navíc používáte moderní troubu s přednastaveným programem sušení, budete mít práce ještě méně.

Přečtěte si další články na téma konzervace potravin:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...