Jak správně sušit ovoce i houby v elektrické troubě

Jak správně sušit ovoce i houby v elektrické troubě

Ovoce, zeleninu i houby můžete sušit prakticky v jakémkoliv typu elektrické trouby. Pokud však máte v domácnosti moderní domácí spotřebič vybavený…

Sušení ovoce, hub, zeleniny i lesních plodů patří mezi oblíbené způsoby zpracování hojné úrody. Zejména sušená jablka, švestky či meruňky patří mezi oblíbené pochutiny v podzimních a zimních měsících, které nejen že skvěle chutnají, ale také dodají vašemu tělu spoustu vitamínů. Pro sušené ovoce i hub je nejlepší používat speciální elektrické sušičky, které pojmou velké množství plodin a zajistí šetrné automatické sušení. Pokud však sušičku nemáte, nevěste hlavu. Přinášíme vám návod, jak jednoduše a šetrně sušit ovoce i houby v elektrické troubě.

Moderní trouby s programem sušení vám usnadní práci

Ovoce, zeleninu i houby můžete sušit prakticky v jakémkoliv typu elektrické trouby. Pokud však máte v domácnosti moderní domácí spotřebič vybavený řadou automatických programů včetně režimu sušení, budete mít práci o poznání snazší. Program sušení je totiž uzpůsoben tak, aby zajistil šetrné sušení při nízkých teplotách a relativně dlouhé době. Jakmile se sušení dokončí, trouba se automaticky vypne. Sušit tak můžete třeba i přes noc, aniž byste se museli o troubu jakkoliv starat a proces sušení průběžně kontrolovat.

Nejmodernější elektrické parní trouby jsou vybavené i řadou senzorů, které nejenže přesně monitorují teplotu uvnitř trouby, ale také snímají hodnotu vlhkosti a další parametry. Program sušení se pak skutečně vypne až ve chvíli, kdy budou plody dokonale zbavené veškerých tekutin a budou připravené k uchování.

Ovoce, houby i zeleninu důkladně připravte

Základem úspěšného sušení ovoce, hub a dalších plodin je jejich pečlivá příprava. Vždy současně sušte jen jeden druh potravin a všechny kousky připravte tak, aby měly stejnou velikost. Chcete-li proces sušení urychlit, nakrájejte ovoce či houby na tenčí plátky. Jablka se při sušení doporučují zakápnout šťávou z citronu, aby neztratily svou barvu a měly po dosušení příjemnou měkkou konzistenci.

V troubě můžete sušit i kiwi. Musíte jej však nakrájet na tenké plátky

Nakrájené kousky ovoce či hub pokládejte na síta nebo rošty. Příliš nedoporučujeme rozmístění ovoce a jiných plodin na plech, protože se teplý vzduch nemůže snadno dostat do spodní části potravin. Sušení pak bude trvat déle a může být nerovnoměrné.

Čtěte také: Jak na zavařování v troubě

Sušení ovoce a hub v troubě ve 4 krocích

Sušení ovoce a hub v elektrické troubě není vůbec složité. Je však důležité dodržet základní pravidla týkající se zejména nastavení teploty, aby se potraviny skutečně sušily, nikoliv pekly. Základní proces sušení se skládá ze 4 jednoduchých kroků:

1. Předehřátí trouby

Zapněte troubu na program horkovzdušného ohřevu a nastavte teplotu na 40 °C. Ovoce ani houby do trouby nevkládejte dřív, než bude trouba skutečně předehřátá.

2. První fáze sušení

Až bude horkovzdušná trouba předehřátá, vložte do ní rošty či síta s vykládaným ovocem či houbami. Máte-li trouby s teleskopickými výsuvy, bude umísťování roštů i jejich průběžná kontrola podstatně jednodušší. Teplotu nechejte nastavenou na 40 °C a sušte přibližně 4 hodiny.

3. Sušení při vyšší teplotě

Chcete-li proces sušení mírně urychlit, můžete po dvou hodinách předsušování teplotu elektrické trouby navýšit až na 60 °C, nikdy však ne více. Chcete-li zachovat maximální množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek v ovoci či houbách, ponechte teplotu po celou dobu na původních 40 °C.

4. Dosušení ovoce či hub

Po několika hodinách sušení ovoce či houby zkontrolujte. Pokud už jsou na pohled vysušené a scvrklé, je sušení takřka u konce. Nechejte však plodiny ještě chvíli dojít. Pokud jste teplotu zvyšovali na 60 °C, opět ji snižte. Z trouby vyndejte ovoce nebo houby až ve chvíli, kdy budou zcela vysušené. V opačném případě by se mohly po nějaké době skladování začít kazit.

Sušení v elektrické troubě je jednoduché a nezabere příliš úsilí. Pokud nemáte v plánu sušit velké množství plodin, investice do elektrické sušičky se příliš nevyplatí. Trouba dokonale splní svůj účel. Pokud navíc používáte moderní troubu s přednastaveným programem sušení, budete mít práce ještě méně.

Přečtěte si další články na téma konzervace potravin:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...