Pusťte se do pěstování hlívy ústřičné!

Pusťte se do pěstování hlívy ústřičné!

Než se pustíte do pěstování hlívy ústřičné, popřemýšlejte, kolik prostoru jí chcete věnovat a jak moc se chcete zabývat údržbou. Mezi pracnější…

Hlíva ústřičná je skvělou ingrediencí, kterou v kuchyni využijete na mnoho způsobů. Hodí se do guláše, omáček i karbanátků, stejně tak z ní připravíte velmi chutnou polévku. Pokud patříte mezi milovníky hlívy, nemusíte za ni utrácet. Cena hlív v obchodech není zrovna nízká, nemluvě o kolísavé kvalitě kusů, které se na pultech objevují. Vypěstujte si ji sami! Možná vás překvapí, jak snadné to je a v jak krátké době můžete mít doma tolik hlívy, že je budete rozdávat mezi známými.

Existují různé způsoby pěstování hlívy

Než se pustíte do pěstování hlívy ústřičné, popřemýšlejte, kolik prostoru jí chcete věnovat a jak moc se chcete zabývat údržbou. Mezi pracnější způsoby patří pěstování ve slámě a ve dřevěných špalcích. Výsadba hlívy do slámy je vhodná pro ty, kteří mají dostatek prostoru a chtějí se těšit z velké sklizně.

Hlíva pěstovaná na špalcích pak krásně vypadá a také vás bude těšit dostatečně bohatou úrodou. Pokud si však s pěstováním a údržbou nechcete dělat velké starosti, pořiďte si kompletní balení v igelitu s naočkovanou sadbou. Na první sklizeň se pak můžete těšit už za pár týdnů.

Pěstování hlívy z předpřipraveného substrátu

Pojďme se nejprve zaměřit na to, jak si jednoduše vypěstovat hlívu z předpřipraveného a naočkovaného substrátu. Doporučujeme pořídit co nejčerstvější sadbu, aby houby krásně rostly a vy nečekali marně. Sadby se prodávají v různě velkých pytlích od tří do více než patnácti kilogramů. Opět tak záleží na vás, jak velké množství hub si chcete vypěstovat.

Nový substrát potřebuje teplo

Pokud jste si přinesli z obchodu substrát připravený pro pěstování hlívy ústřičné, budete jej muset mít nějakou dobu v teple. Podhoubí se substrátem totiž nejlépe prorůstá při teplotě 29 °C, proto potřebuje být uloženo alespoň při pokojové teplotě.

Prorostlý balík přesuňte do chladnějšího prostoru

Bude-li substrát uložený při pokojové teplotě, brzo proroste podhoubím. To poznáte podle charakteristické houbové vůně a viditelného bílého povlaku na zemině. V této chvíli je čas přemístit balík na tři dny do místnosti s podstatně nižší teplotou, ideálně kolem 10 °C. Na noc může být zemina s hlívou uložená třeba i na balkoně nebo zahradě. Do igelitu se pak musí prořezat otvory, ve kterých se po zchlazení začnou brzy objevovat zárodky plodnic.

Balík přeneste opět do tepla a vyčkejte na sklizeň

Až se na balíku s naočkovaným substrátem začnou objevovat první zárodky, je čas na opětovný přesun do tepla. Substrát pak pravidelně zalévejte, aby byl neustále vlhký. Brzy se začnou objevovat velké houby, které můžete postupně sklízet. Ve chvíli, kdy z balíku sklidíte všechny hlívy, můžete substrát využít například pro sadbu rajčat nebo okurek.

Pěstování hlívy v dřevěném špalku

Chcete-li si dát s pěstováním trochu více práce a záleží vám i na vzhledu pěstitelského vybavení, vyzkoušejte hlívu pěstovat v dřevěných špalcích. Nejlepších výsledků docílíte na špalcích z listnatých stromů. Platí, že čím tvrdší dřevo použijete, tím déle bude prorůstat.

Pěstování hlívy na slámě

Oblíbenou pěstitelskou metodou je výsadba hlívy ústřičné na slámu. Čerstvá sláma se napěchuje do igelitového pytle, zalije se větším množstvím vařící vody a nechá se napařit. Sadba se pak nasype do pytle ze slámou a opatrně se promíchá. Naočkovaný pytel se pak přenese na teplé místo (ideálně 20 až 25 °C) a nechá se až dva měsíce prorůstat houbami. Pak je postup stejný jak při pěstování v naočkovaném substrátu – krátký přesun do chladnějšího prostoru, následně do tepla a hurá na sklizeň.

Důvodů, proč se pustit do pěstování hlívy, potažmo do její konzumace, je mnoho. Přečtěte si pokračování článku, ve kterém vám představíme 7 důvodů, proč hlívu pravidelně zařadit do svého jídelníčku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

7 DŮVODŮ, PROČ HLÍVU PRAVIDELNĚ KONZUMOVAT

Přečtěte si i další související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...