Zorientujte se s důležitými pojmy souvisejícími s eko stylem života

Recyklace, upcyklace, downcycling – znáte všechny eko pojmy?

O šetrný přístup k životnímu prostředí by měl usilovat každý z nás. Nemusíte patřit mezi zapálené environmentalisty, abyste udělali dobrý skutek pro planetu a trochu jí ulehčili. Oblast ekologie je rozmanitá a souvisí s ní mnoho cizích pojmů, ve kterých se laik snadno ztratí. Přesto je dobré znát alespoň základní terminologii, se kterou se dříve či později setkáte v televizi, na internetu nebo mezi přáteli. Na 4 eko pojmy se zaměříme podrobněji. Pojďme si objasnit, co znamenají výrazy recyklace, upcyklace, downcycling nebo Zero Waste.

Recyklace: návrat materiálu do výrobního cyklu

S termínem recyklace se setkáváme dnes a denně. Víme však, co tento ve společnosti zažitý termín vlastně znamená a jak se liší od dalších eko pojmů? Recyklace označuje proces nakládání s odpadem, který spočívá v jeho opětovném využití ve výrobním procesu. Běžné výrobní procesy počítají s využitím nových surovin, i ty se však dají získat zpracováním už jednou použitých materiálů.

Recyklace plastu, papíru nebo skla znamená, že se jednou použitý materiál cíleně přetvoří z dále nepoužitelného odpadu na druhotnou surovinu, která je využitelná pro další výrobu. Problém je v tom, že se světová spotřeba materiálu neustále zvětšuje i přes nárůst recyklace, a tak se ve skutečnosti nejedná o dlouhodobě rozvoj.

Čtěte také:

Ekologická koupelna v několika snadných krocích

Poptávka po ekologickém splachování neustále stoupá - od loňska o téměř 300 procent

Doškové střechy zažívají znovuzrození. Jsou odolné a ekologické

Upcyklace – přeměna odpadu v produkty lepší kvality

Recyklace tedy spočívá v tom, že se z odpadu stává materiál využitelný v dalším výrobním procesu. Tento pojem se však liší od tzv. upcyklace. Upcycling vychází z požadavku na přeměňování odpadů v nové materiály nebo výrobky, které však mají vyšší kvalitu než původní, případně přináší pozitivní vliv pro životní prostředí.

Vdechněte odpadním materiálům druhý život

Příklad domácí upcyclace

Termín upcyklace je relativně nový. Poprvé jej použil v polovině 90. let Reiner Pilz, který upozorňoval na potřebu recyklace, která přinese vyšší hodnotu, než měl starý výrobek. Upcycling se odráží například v umění. Existuje nespočet umělců, kteří vytváří velká díla s využitím odpadních materiálů (kovů, plastů, papírů ad.), a tak dávají materiálu nový život. Příkladem ryzího upcyclingu je již vyvinutý obal na potraviny z biolaplastu, ve kterém jsou zapuštěna semena trav či bylin. Takový obal se může zahodit přímo do trávy. Bioplast se během pár hodin rozloží a semena se současně zapustí do zeminy. I v tomto případě jde u upcycling v pravém slova smyslu – z původního výrobku, kterým byl obyčejný obal, vznikl nový produkt v podobě vysazené rostliny.

Poznámka redakce: Zmíněné příklady představují extrém v oblasti upcyclingu. V principu však platí, že jakákoliv činnost, která přidává nové hodnoty věcem určeným k likvidaci, je upcyklací. Pokud renovujete staré hračky, přeměňujete PET lahve v krmítka pro ptáky nebo staré zavařovací lahve používáte jako sklenice na vodu, pak upcyklujete.

Downcycling: proces, při kterém kvalita po znovupoužití klesá

Opakem upcyklace je tzv. downcycling. Vyznačuje se podstatně nižší znovupoužitelností než u recyklace. Downcycling považujeme za opětovné zpracování materiálů, které není tak plnohodnotné. Příkladem downcyclingu je například přeměna stavebního dřeva v dřevotřísku nebo proměna křídového papíru v papír podřadné kvality.

K downcyclingu však nedochází jen na úrovni průmyslu a výroby. Tento princip se odráží i v běžných činnostech naší domácnosti. Pokud například staré pečivo nevyhodíme, ale vyrobíme si z něj strouhanku, pak uplatňujeme principy downcyclingu.

Příprava strouhanky ze starého pečiva - příklad downcyclingu

Zero Waste – život bez obalů

V posledních letech se stále častěji skloňuje sousloví Zero Waste, a tak na něj rozhodně nesmíme zapomenout. Zero Waste označuje životní styl spočívající v omezení použití obalových materiálů, které zbytečně zatěžují životní prostředí. Na základě takového trendu vzniklo v republice mnoho bezobalových obchodů, ve kterých si nakoupíte potraviny do vlastních znovupoužitelných nádob.

ZERO WASTE - alternativní způsob života

Chcete se o ekologii a šetrnému přístupu k životnímu prostředí dozvědět více informací? Přečtěte si některý z předchozích článků, které jsme pro vás připravili:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...