Jak postupovat při ukončení nájemní smlouvy

Jak postupovat při ukončení nájemní smlouvy

Bydlení v nájmu je v tuzemsku velice rozšířené a vyhledávané. Dává možnost především mladým lidem osamostatnit se, aniž by bylo nutné rovnou investovat do koupě nemovitosti. Pokud však nastane situace, která vyžaduje ukončení nájemní smlouvy, často tápou nejen nájemci, ale také pronajímatelé. V tomto článku proto najdete všechny nejdůležitější informace, které se k ukončení nájemní smlouvy vztahují.

PŘEČTĚTE SI AKTUÁLNÍ ČLÁNEK O UKONČENÍ NÁJEMNÍ SMLOUVY

OD ROKU 2012 SE ZMĚNILO MNOHÉ, JAKÉ JSOU ÚPRAVY?

Pronájem bytu by měl být v zájmu obou stran uskutečněn na základě řádně sepsané nájemní smlouvy. Její vzor najdete ZDE. Jen tak se lze vyhnout případným pozdějším komplikacím plynoucím ze špatné domluvy a nedorozumění. Tomu se můžete také vyvarovat zřízením hypotéky na financování bydlení, přečtěte si proto článek „Hypotéka – dlouhodobý závazek, co plní sny (nejen) o bydlení“, kde se o tomto finančním produktu dozvíte vše podstatné.

Ukončení nájemní smlouvy – co hovoří zákon?

Konkrétní podmínky pro skončení nájmu jsou ustanoveny v zákoně č. 40/1964 Sb. v občanském zákoníku. Zde je tedy popsáno, za jakých podmínek může nájem skončit. Nejobvykleji se jedná o případ, kdy uplyne doba stanovená ve smlouvě. Pokud však je byt či dům užíván i po této době a pronajímatel nepodá návrh u soudu do 30 dnů, pak se nájemní smlouva obnovuje. U doby delší než rok vždy na 1 rok, u doby kratší než jeden rok na stejně dlouhé období. Vždy ovšem pamatujte na to, že je třeba řídit se tím, co jste ve smlouvě podepsali, s čím jste souhlasili. A co v případě, že nájemní smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou, nebo chcete pronájem ukončit dříve?

Dohoda, nebo výpověď?

V případě, že je nájemní smlouva sestavena na dobu neurčitou či chcete ukončit smlouvu na dobu určitou dříve, je třeba jednat dle vzniklé situace. Samozřejmě je rozdíl, zda dochází k porušování nějakých práv a povinností, ať už ze strany pronajímatele, nebo nájemce, nebo se chce nájemce zkrátka odstěhovat jinam, třeba do svého vlastního obydlí. Na ukončení nájemní smlouvy se tak mohou strany dohodnout, pokud ne, pak není jiné možnosti, než učinit výpověď smlouvy.

Ukončení nájemní smlouvy dohodou

Dohoda o ukončení nájmu musí být sepsána písemně a obě strany se v ní dohodnou na lhůtě vyklizení a všech důležitých termínech. Nezapomeňte také na informace o předání klíčů a sepsání předávacího protokolu a případném dorovnání nedoplatků, přeplatků apod. Jestliže se však vyskytne problém a jedna ze stran nechce na dohodu přistoupit, je třeba podat výpověď, ta se řídí přísnějšími pravidly, především směrem k pronajímateli.

Fotolia_35221548_XS

Ukončení nájemní smlouvy výpovědí

Výpověď z nájmu je také potřeba sepsat písemně a nejlépe zaslat poštou doporučeně s dodejkou. Ze zákona je výpovědní lhůta stanovena na 3 měsíce, začíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď nájemci či pronajímateli doručena.

  • Výpověď nájmu ze strany nájemce

Nájemce nemusí uvádět konkrétní důvody výpovědi. Musí však dodržet 3měsíční výpovědní lhůtu. Pokud se však byt nebo dům stal neobyvatelný a pronajímatel se nepostaral o nápravu, může podat okamžitou výpověď z nájmu, u které nemusí být dodržena zákonem stanovená lhůta. Příkladem může být nefunkční topení v zimě apod.

„Pokud si adresát nevyzvedne zásilku i po opakované výzvě, považuje se 10. den za den doručení.“

  • Výpověď nájmu ze strany pronajímatele

Pronajímatel musí mít k výpovědi důvody. Pro některé z nich je vyžadován souhlas soudu, pro jiné ne. Zpravidla se bez soudu tvoří výpověď z následujících zákonem stanovených příčin:

  • nájemci porušují dobré mravy v domě
  • nájemce porušuje své povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy (neplacení nájemného ve výši trojnásobku měsíční částky)
  • neužívá-li nájemce byt, jak má, a poškozuje ho
  • má-li nájemce více bytů a předmět nájemní smlouvy neužívá často, nebo vůbec
  • jedná-li se o byt zvláštního určení (například pro zdravotně postižené) a nájemce takové problémy nemá

K soudu se situace může dostat v případech, že byt potřebuje pronajímatel náhle pro svou rodinu či chce začít byt užívat k podnikání apod. V takových situacích musí být výpověď schválena soudem.

Jak je to s náhradním bydlením?

V určitých případech má pronajímatel povinnost zajistit nájemci náhradní bydlení, pokud mu vypoví nájem. Jedná se především o výpověď z důvodů neužívání bytu. Pokud má nájemce nezletilé děti, může soud rozhodnout, že pronajímatel musí sehnat náhradní bydlení. V jiných případech (jak je uvedeno v bodě „Výpověď nájmu ze strany pronajímatele“) je pronajímatel povinen zajistit přístřeší, tím se rozumí prostor pro uskladnění věcí. Většinou je to řešeno tak, že stěhující se nájemci své sbalené věci hromadí v bytě, který posléze opustí.

Ukončení nájemní smlouvy je nejlepší provést vzájemnou dohodou, ve které si mohou obě strany stanovit podmínky, které povedou ke spokojenosti a bezproblémovému stěhování nájemce. A pokud nevíte, jak zvládnout stěhování snadno a rychle, inspirujte se našimi tipy!

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

 



Diskuse k článku

  • renata nova

    07:34 22. 11. 2015 0
    mate pravdu, Rada je spatna.U bytu se automaticky najemni smlouva neprodluzuje.
  • frantavomacka

    22:33 1. 9. 2013 0
    Vážený autore, opravte si laskavě zjevné nesmysly v článku nebo ho napřed dejte přečíst nějakému právníkovi, než to publikujete. Tak třeba stať ohledně automatického prodlužování nájmu - § 710 odst. 3 OZ říká něco diametrálně odlišného od vašeho textu. Nejhorší rada je špatná rada.

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...