Nový kabát pro dřevo: prokouknou i dřevěné schody

Nový kabát pro dřevo: prokouknou i dřevěné schody

Nové trendy v interiérech se nesou v jasném duchu: nebát se barev. Pokud jste odvážní a nebojíte se výrazných změn, pak sáhněte po barvách a dřevu jednoduše oblečte barevný kabát. Zajímavě můžete renovovat menší kusy nábytku, ale i výrazné prvky, jakými jsou dřevěné schody.


 
 

Malba na dřevo se neliší od nanášení barvy na jinou plochu – je třeba, aby byl povrch čistý a bez prachu. Pokud budete postupovat podle návodu na barvě, rozhodně se nemusíte obávat neúspěchu. Teď už jen zvolit vhodný odstín nebo dokonce vhodnou barevnou kombinaci a můžete začít!

Barevné tipy

Favority mezi barvami budou pravděpodobně ty přírodní, připomínající barvu dřeva, a samozřejmě oblíbená bílá. Nezapomínejte ale, že obojí můžete kombinovat, v některých případech je to dokonce žádoucí. V tmavých prostorech, kde je na jednotlivé schody špatně vidět, skvěle poslouží kombinace světlé a tmavé, kdy vodorovná plocha schodu může mít tmavší barvu, svislá pak světlou. To usnadní pohyb při špatné viditelnosti.
Barvu je vhodné vybírat také podle toho, jak moc jsou dřevěné schody namáhány. Tam, kde se po nich příliš často nechodí, můžete použít světlejší odstíny. Na frekventovaná místa ale patří spíše tmavší odstíny, na nichž není vidět každé smítko.

Dřevěné schody a schnutí barev

Jedna vrstva stačí málokdy, proto budou schody barvou přetřeny několikrát, což prodlouží dobu schnutí. Dodržení správné délky je klíčem k úspěchu. Záleží na tom, zda barvu nanášíte na tvrdé (buk, dub, jasan…) či měkké dřevo (např. smrk, jedle, borovice…). Prvně zmíněné absorbuje méně barvy a doba schnutí nebude tak dlouhá. 
Nejprve musí perfektně zaschnout základový nátěr, pokud je jeho povrch stále lepivý, rozhodně se nepouštějte do dalších vrstev. Může totiž obsahovat látky, které v kontaktu s dalšími vrstvami změní jejich barvu, v horším případě je poškodí. Na namáhaných schodech budete muset použít minimálně tři vrstvy, optimální doba pro schnutí každé z nich je přibližně 6 hodin.

 Fotolia_42238693_XS

Další tipy pro nátěr schodů

  • Pokud si nemůžete dovolit schody na nějakou dobu uzavřít, rozhodně si je nedělte na polovinu s tím, že nejdříve natřete levou a poté až pravou část – spojnice by byla vidět. 
  • Aby se mohly schody používat i v době nanášení barvy, můžete zvolit jinou taktiku – natřete nejdříve liché schody, a až na nich zaschne barva, pusťte se do sudých. Práce sice potrvá déle, ale bez omezení.

Při nátěru a renovaci dřeva si ale dávejte pozor na to, aby se nejednalo o našedlé dřevo. To už bohužel nezachrání nic – je degradované. Pokud je dřevo zachovalé, stačí důkladně odstranit starší vrstvy nátěrů a ošetření a pustit se do díla.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...