Jednorázové, nebo nabíjecí? A z jednorázových které? Poradíme!

Jak vybrat tužkové baterie, které vydrží

I když má řada elektronických zařízení integrované akumulátorové články, stále je spousta těch, které zprovozníte jen s bateriemi typu AA a AAA. Zařízení jsou často dodávána současně s bateriemi, když se ale vybijí, čeká vás výměna. Na trhu je k dispozici nespočet bateriových článků v různých cenových relacích. Přečtěte si, proč je vybírat pečlivě a na co důležitého se zaměřit.

AA či AAA baterie – zdroj pro mnoho zařízení

Tužkové či mikrotužkové baterie (AA a AAA) se nejčastěji používají v malých elektronických zařízeních. Typicky jde o některé modely bezdrátových sluchátek, dálkové ovladače, nejrůznější hračky, kalkulačky, fotoaparáty či svítilny.

Tyto typy baterií jsou stále hojně používané, protože vynikají dostupností (pořídíte je téměř kdekoliv), rychlou výměnou a nízkou cenu. Tyto baterie také nabízejí stabilní a dostatečný proud pro elektronická zařízení, což je důležité u mnoha zařízení. Vzhledem k rozsahu možností využití probíhá i v tomto odvětví soustavný vývoj, který vede ke vzniku nových technologií. Výsledkem jsou baterie s vysokým výkonem, kapacitou, stabilitou a související životností.

Čtěte také:

Úspora energie v kuchyni: zkroťte nenasytné spotřebiče

Vánoce a velká spotřeba elektřiny – jak ji snížit?

Lednice je žrout elektřiny. Poradíme, jak snížit její spotřebu

Nevíte, kterou baterii zvolit? Vsaďte na ověřené značky a výrobce

Tužkové a mikrotužkové baterie

Existuje řada typů jednorázových baterií. Nejběžnější jsou bezpochyby tužkové (AA) a mikrotužkové (AAA). Poznáte je na první pohled podle velikosti. Baterie AA mají rozměr14,5x50,5 mm, baterie typu AAA pak 10,5x44,5 mm.

Kdy vybrat jednorázové tužkové baterie

Kapacita jednorázových a dobíjecích tužkových baterií je srovnatelná. Zatímco jednorázové můžete po vybití okamžitě vyhodit, ty dobíjecí vám vydrží při správném používání i několik stovek nabíjecích cyklů. Rozdíl je však v pořizovací ceně. Zatímco za kvalitní jednorázovou baterii zaplatíte desítky korun, u nabíjecích baterií to mohou být i stokoruny.

Investice do nabíjecích baterek se tak vyplatí v případě, očekáváte-li rychlé vybití, a s tím i potřebu časté výměny/dobíjení. Pro spotřebiče s nízkým odběrem (malé ovladače, nástěnné hodiny) jsou jednorázové baterie dostačující, protože vydrží dlouhé měsíce v provozu. Naopak u výkonnějších spotřebičů (fotoaparáty, výkonnější svítilny) se vám pravděpodobně vyplatí spíše investice do baterií dobíjecích.

Kvalitní dobíjecí baterie vydrží až několik stovek cyklů dobíjení

Finální výběr mezi jednorázovými a nabíjecími tužkovými bateriemi závisí na frekvenci používání, finančních možnostech a osobních preferencích každého z vás.

Jak vybrat kvalitní alkalické baterie

Nejčastějším typem jednorázových tužkových baterií jsou alkalické. Obsahují zinek a oxid manganičitý. Vyznačují se poměrně pomalým procesem samovybíjení, a tak vám dlouho vydrží i v případě, že nebudou delší dobu používané. Na druhé straně je potřeba je z přístrojů při několikaměsíčním nepoužívání vymontovat – v opačném případě může dojít k jejich krystalizaci („vytečení“), které může vést i k poničení elektroniky.

Při výběru jednorázových tužkových baterií se zaměřte na několik faktorů, abyste získali co nejlepší výkon a životnost:

  • Kapacita: Kapacita určuje, kolik energie baterie může uložit a jak dlouho bude fungovat. Obvykle se udává v miliampérech za hodinu (mAh).
  • Napětí: Napětí se určuje ve voltech (V) a v případě tužkových je pevně dané. Jednorázové AA i AAA baterie mají napětí 1,5 V.
  • Typ baterie: Existuje několik typů jednorázových tužkových baterií. Kromě zmíněných alkalických můžete narazit také na lithiové. Jsou dražší, ale mají vyšší kapacitu a životnost, proto jsou vhodné pro zařízení s vyššími energetickými požadavky.
  • Značka: Výběr značky může ovlivnit kvalitu a životnost baterie. Některé značky jsou známé pro svou spolehlivost a vysoký výkon. Doporučujeme se vyhýbat no-name bateriím, které jsou dostupné za pár korun. Obvykle dlouho nevydrží.
  • Datum výroby: Je důležité zkontrolovat datum výroby, protože staré baterie mohou mít sníženou kapacitu a životnost.

Pečlivě sledujte nejen kapacitu, ale také datum výroby. Velmi staré baterky vám dlouho nevydrží

Pokud vybíráte jednorázové tužkové baterie, raději připlaťte pár korun navíc a pořiďte takové, které budou spolehlivé a déle vydrží. V souvislosti s tématem by vás mohli zajímat i následující články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Zdeněk Prášil – Nadeta.cz: náhradní díly pro elektrospotřebiče
Potřebujete náhradní díly pro elektrospotřebiče
Schrack Technik, s.r.o.
Společnost Schrack technik spol.s.r.o. se…
EWM Hightec Welding, s.r.o.: výroba svařovacích přístrojů
Společnost EWM se specializuje na výrobu &scaron…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...