Jak vyčistit zčernalé stříbro během několika minut

Jak vyčistit zčernalé stříbro během několika minut

Uvědomili jste si, že vaše stříbrné šperky a ozdoby ztratily svůj lesk a začaly měnit barvu? Bohužel, působením sirovodíku, který se nachází v ovzduší, začne stříbro po nějaké době černat. Ptáte se, jak vyčistit zčernalé stříbro? Možností je hned několik. Máme pro vás základní šetrné a oblíbené metody na čištění stříbra. Šperky budou vypadat opět jako nové i bez návštěvy klenotnictví.


Jak vyčistit zčernalé stříbro? Pomocí elektrochemické reakce

Bez zbytečných řečí okolo vám představíme jednoduchou a přitom nejúčinnější metodu na čištění zčernalého stříbra. Využívá elektrochemické reakce, díky které se vám černé stříbro promění v krásně lesklé přímo před očima. Pro čištění zčernalého stříbra budete potřebovat tyto pomůcky:

  • Dostatečně velký hrnec

  • Sůl

  • Horkou vodu

  • Alobal nebo kus hliníku

Do hrnce vložte alobal, respektive jím hrnec pořádně vystelte – obložte dno i stěny. Následně umístěte zčernalé stříbro na alobal, zasypte solí a zalijte horkou vodou. Šperky nechejte v lázni asi půl hodiny, poté je vyndejte, opláchněte a případně dočistěte vatou. Budou opět krásně lesklé.

Čištění zčernalého stříbra

Pozor na kameny a perly

Při čištění zčernalého stříbra si dejte pozor na další materiály, které se na šperku nachází. Elektrochemická reakce na jedné straně zbaví stříbro zčernalého povlaku, na druhé straně může poškodit zirkony, drahé kameny a perly. Dejte si pozor také na lepené šperky, tj. takové, u kterých bylo kromě kovu použito i lepidlo. Horká voda může strukturu lepidla narušit a spoje materiálů povolí.

Čištění zčernalého stříbra chemickými prostředky

Čištění stříbra pomocí elektrochemické reakce je rychlé, snadné a účinné. Na trhu jsou ale k sehnání i speciální čističe na stříbro, které zbaví kov černého povlaku takřka okamžitě. Tyto chemické čisticí prostředky (roztoky nebo vatové čističe) jsou ideální právě pro choulostivější a jemnější stříbrné šperky. Hodí se pro čištění lepeného stříbra i šperků s kameny nebo perlami. 

Čtěte také: jak vyčistit zlato

Zubní pasta stříbro vyčistí, může ho ale poškrábat

Další možností, jak vyčistit zčernalé stříbro, je použít obyčejnou zubní pastu. K čištění se pak obvykle používají běžné zubní kartáčky a stříbro se s nimi drhne tak dlouho, až se černého povlaku zbaví. Rozhodně ale nesmíte používat zubní pastu s mikrogranulemi. Mechanické čištění pomocí zubního kartáčku ale není nejšetrnější, dochází totiž k obrušování a škrábání materiálu.

I když štětiny zubního kartáčku vypadají jemně, vytváří na šperku mikroskopické škrábance a znehodnocují je. Proto se čištění šperků zubní pastou vyhýbejte a když už, tak postup využívejte jen u levnějších šperků.

Černé stříbro

Jak šperky skladovat

Pokud chcete stříbrné šperky uchovat a zabránit jejich černání, měli byste je skladovat správným způsobem. Doporučujeme v klenotnictví koupit speciální ochranné sáčky proti korozi a šperky do nich uložit. Rozhodně nenechávejte stříbro v plastovém sáčku ani v dekorativních krabičkách. Vzduch totiž působí i tak, po nějaké době by zčernalo. 

Při běžném používání nelze černání stříbra zcela zamezit. Vzhledem k tomu, že vyčištění šperků není náročné ani drahé, vás to však nemusí příliš trápit.

Kromě šperků ze stříbra doma máte jistě i nějaké zlaté šperky. Nenechte si ujít náš článek, ve kterém se zaměřujeme právě na čištění zlata.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...