Blýskavé šperky, perfektně čisté příbory. Čištění kovů se v domácnosti hodí

Blýskavé šperky, perfektně čisté příbory. Čištění kovů se v domácnosti hodí

Kovové komponenty a předměty najdete v domácnosti na mnoha místech a jejich čištění se tak nevyhnete. Mnohdy se z toho stane zábava na celé odpoledne, proto se podívejte, jak se takového úkolu zhostit co nejlépe a s největší účinností.

 

Denodenní používání spotřebičů a kuchyňského příslušenství z kovu na něm zanechává výrazné stopy. Otisky prstů, šmouhy a kapky vody obtěžují oko milovníků perfektní čistoty a detailisté trpí. Nežádoucí skvrny se ale po letech používání objvují na většině kovových povrchů, proto je potřeba čas od času důkladného očištění.

Tento projev času je však znatelný i mimo spotřebiče a nástroje. Týká se také šperků a doplňků, které patří do šatníku nejen ženám. Tam jich najdete sice nejvíc, ale pokud se pustí do čištění, pak se jistě pustí i do pulírování kovových částí pánských outfitů.


Čištění lesklých i matných kovů

Nejlepší a účinné rady ohledně čištění kovů dostanete u "lovců pokladů" a sběratelů mincí. Dříve patřily detektory kovu do rukou vojáků, v soušasnosti se staly nevšedním koníčkem. Hledači si ze svých výprav přináší nejrůznější suvenýry - množství starých relikvií, zejména mincí, odznaků, bronzových, zlatých či stříbrných starožitností, hledají ale také militárie a pozůstatky z bitev.

Mince, knoflíky, ozdoby, nože a nástroje je třeba od nánosů doby očistit. Využívají se k tomu mechanické i chemické cesty s využitím běžně dostupných pomocníků i silnějšího kalibru v podobě silných chemických přípravků.

Rez odstraňujte jemně

Do čištění kovových předmětů se lze pustit dvěma způsoby. Mechanicky nebo chemicky odstraníte nečistoty kupříkladi hadrem, štětečkem nebo gumováním. K chemickému čištění se pak používají saponáty, kyseliny nebo mýdlo, ale zpravidla se kombinují obě metody.

Čištění kovů ultrazvukem

Využít lze i metodu čištění ultrazvukem. Využívají se k tomu přístroje s různě velkým objemem (od 1,5 litru až po 28 litrů), které tvarem připomínají mikrovlnou troubu. Pořizují se do laboratoří, autoservisů, optik, zlatnictví a klenotnictví nebo lékařských zařízení. Restaurace s jejich pomocí čistí zašlé a znečištěné filtry, odmašťují, průmyslové provozy s ním čistí povrchy před metalizací. Maximální účinnost prověřuje zdravotnictví, které do péče ultrazvuku svěřuje nástroje, jež musí být dokonale čisté.

Pravidelné čištění šperků

Není proto důvod nevěřit ultrazvuku při čištění kovů. Jenže takovou možnost nemá každý a nádobí, dekorace, pracovní pomůcky, filtry či formy musí čistit jiným způsobem. V obchodech najdete leštěnky na kov, které konzervují a čistí nejčastěji používané kovy - nerez, chrom, mosaz, bronz a další. Obsažené látky v leštěnce ošetřují povrch dlouhodbě.

Babské rady doporučují vyvření šperků ve vodě s jedlou sodou nebo jarem. Pro leštění se pak využívá popel z cigaret, kterým by se nanesením z hadříku měly vyčistit i kousky, které už časem zašly.

Osvědčenou metodou na obnovení zlatých šperků je vyvaření v alobalu. Ten v kombinaci s vodou s příměsí jedlé sody opět obnoví původní barvu a třpyt. Pravidelná péče zabraňuje tvorbě koroze. S postupem času se kovové předměty stávají zašlé a nevzhledné, hlavně ty, které nemají povrch ošetřený lakem. Účinný roztok pro odstranění nežádoucí vrstvy získáte smícháním vody, soli a octa.

Silné nánosy se v roztoku odmočí,  jemná houbička pak odstraní zbytky. A s čím si neporadí ona, na to už bude třeba odrezovač.

 

  • Bronzové předměty se nesnáší s přípravky, které obsahují hrubé části pro obrušování. Omývají se jen v mýdlové vodě a suší s pomocí jemného hadříku. Mohou se pak ošetřit ještě vrstvou leštěnky.
  • Patina na cínových předmětech není ke škodě, ale komu by vadila, pro toho existuje možnost použití leštěnky. Předmětu vrátí původní vzhled.
  • Kvůli sirníku zachází stříbrné šperky, dekorace a nádobí. Nahnědlý až zelený odstín odstraníte horkou vodou, jedlou sodou a následným přeleštěním jemným hadříkem s leštěnkou. Na ozdobné stříbro se nemusíte bát použít jemný kartáček.
  • Na vybavení domácnosti najdete také chrom - bílý, lesklý, velmi tvrdý a zároveň křehký kov. Používá se jako ochranná vrstva pro jiné materiály, protože působí elegantně a příjemně. Nejčastěji se s ním setkáte v koupelnách nebo na příslušenství automobilů.
  • Svá specifika má měď, na níž se koroze projevuje vznikem měděnky – modrozelené patiny. Vliv vzdušné vlhkosti se odtraňuje 5% roztok kyseliny sírové , 70% roztok kyseliny fosforečné či 15% roztok kyseliny dusičné (míchá se 10 dílů kyseliny fosforečné a jeden díl kyseliny dusičné). Pracujte ale rychle!

Čištění stříbra a čištění zlata

Probírat se šperkovnicí je jistě příjemně, avšak jen v případě, že jsou ozdoby v perfektním stavu. Zlato i stříbro časem ztrácí svůj lesk a nošením i původní vzhled. Vyčištění kovů ale vše vrátí do stavu, kdy bude opět zdobit.

Pro čištění v domácích podmínkách se používá ocet, sůl, jedlá soda, kypřící prášek a alobal nebo zubní pasta. Na zlato se radí vyzbrojení kyselinou citronovou.

Lesk ke šperkům zkrátka patří!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...