Co dělat, když objevíte vykradený byt

Co dělat, když objevíte vykradený byt

Návraty z dovolené nebývají vždy radostně a milé. Stát se to může, a to i přes mnohá opatření, jenž by měla znamenat bezpečnější žití. Léto je pro zloděje jako dělané, zejména co se týká vykrádání bytů – ty zůstávají opuštěné na delší dobu a vytipování oběti je tak poměrně jednoduché. Co dělat, když zrovna vy objevíte vybílený byt nebo dům?Při pohledem na statistiky se jeví jako ohroženější právě domky. Do objektu se dostane snadněji a menší je také riziko, že si jej někdo všimne. Dle tabulek z roku 2011 jsou nejrizikovější lokality v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Nevyhýbají se však žádnému místu, a proto je důležité být připravený.

Vykradení bytu: hlavně zachovat klid

Zachovejte klidnou hlavu, zbytečně nepanikařte a postupujte racionálně. Jako první je třeba vše oznámit na policii, která musí dorazit na místo, zajistit stopy a sepsat protokol. Právě ten je důležitý také pro pojišťovnu. Jestliže máte byt, dům a věci v něm pojištěné proti krádeži, pak se můžete dočkat náhrady. V protokolu je však nutno uvést, že zloděj násilně překonal překážku (okno, dveře, vrata, balkonové dveře, francouzské či sklepní okno, zámek...). Do protokolu se uvádí taktéž výše škody, další důležitá informace.

Při vykradení bytu škody sepíše pojišťovák

Následně je důležité kontaktovat pojišťovnu, jenž na místo vyšle pojšťovacího makléře, likvidátora. Nebo svého finančního konzultanta. Výše škody by měla být vyčíslena stejně, jako v policejním protokolu, a to hlavně z důvodu, že v případě rozdílu, může pojišťovna požadovat doložení výše a předložení dalších dokladů. Vše se tak jen protáhne a zkomplikuje.
Pojišťovna odhaduje cenu věcí dle obvyklé ceny, pokud máte dražší zařízení, je vhodné uschovávat doklady o koupi, a ty následně předložit.

 

Doporučení při vykradení bytu

  • Vykradení můžete poznat okamžitě podle poškozených dveří, ale časté jsou i méně nápadné případy – poškozený zámek, který jde špatně otevřít a až po vstupu zjistíte, že v bytě byla nezvaná návštěva. Stává se také, že zloději nezanechají žádné viditelné znamení a zmizelé věci odhlaíte až později.
  • V prvním zmíněném případě přivolejte okamžitě policii, a to ještě před vstupem dovnitř, protože pachatel může být stále na místě a nikdy nevíte, co provede. Druhým důvodem je co nejmenší znehodnocení stop. Rozhodně proto neuklízejte!
  • Soupis věcí musí být co nejpřesnější pro případ, že by se podařilo policii věci vypátrat. V takovém případě se hodí i fotografie předmětů. Detailní popis je důležitý hlavně u špěrků.
  • Pokud se ztratily i písemnosti, důležité listiny, kreditky nebo cenné papíry, informujte také banky, pojišťovny a další instituce, kterých se to týká.


Nikdo si nemůže být jistý, že se nestane cílem loupeže. Proto mějte svůj majetek dostatečně zabezpečený.

Zabezpečení domácnosti před dovolenou - víte, co je potřeba udělat?
Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet
 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...