Změna trvalého bydliště se dá zvládnout bez zbytečných komplikací

Změna trvalého bydliště se dá zvládnout bez zbytečných komplikací

Téměř každý se minimálně jednou za život stěhuje. Mimo samotného procesu balení a převozu všech věcí a vybavení, který už tak znamená pro spoustu lidí úkol, co je často nad jejich síly, je posléze nutné ohlásit novou adresu příslušným úřadům a institucím. Základem v tomto maratonu vyřizování formalit je jistě nezbytná výměna občanského průkazu.

Změna trvalého bydliště je v představách mnohých lidí kolotočem návštěv úřadů a společností, k nimž je vážou smlouvy na různé služby, že nutné kroky co nejvíce oddalují. Pokud si však dopředu rozplánujete, kam musíte zajít, budete překvapeni snadností celého počínání. Úřady ve větších městech dokonce umožňují objednání přes internet, které tak zajišťuje odbavení v dobu, kterou si vyberete. Chcete-li se vyhnout otravným frontám, doporučuje se navštívit instituce v poledne, kdy se tam nevyskytuje tolik lidí jako v odpoledních hodinách.

Změna trvalého bydliště začíná na obecním úřadě

Prvně byste měli změnu trvalého bydliště oznámit na obecním úřadu, který náleží k městu či obci, do níž jste se přestěhovali. Při této návštěvě budete potřebovat:

 • platný občanský průkaz
 • doklad opravňující užívat byt nebo dům (výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva), nebo ověřený souhlas vlastníka objektu, kam si chcete nahlásit trvalé bydliště, ten s vámi může úřad navštívit

Úředník s vámi vyplní potřebné formuláře a změna trvalého bydliště bude v evidenci od té chvíle zanesena. Bude vám vydáno i potvrzení o změně trvalého pobytu, kterým se následně budete prokazovat například na poště, protože občanský průkaz bude znehodnocen ustřižením růžku. Bude na něm uvedena předešlá i nová adresa trvalého bydliště. Správní poplatek činí 50 Kč.

Pokud jste nemovitost koupili, nechoďte vyřizovat změnu dříve, než budete jako vlastník zapsán do evidence katastrálního úřadu."

změna trvalého bydliště_0 

Nezapomeňte zažádat o nový občanský průkaz

Ihned po vyřízení výše uvedeného je dobré zažádat o nový občanský průkaz v důsledku změny bydliště. K tomu budete potřebovat:

 • aktuální fotografii (na rubovou stranu napište vaše rodné číslo)
 • vyplněný formulář žádosti (k dispozici v budově úřadu)

Jakmile se dostanete na řadu, zkontroluje úředník správnost vyplnění formuláře a tím máte první nejdůležitější část za sebou. Nový občanský průkaz bývá hotov za zhruba 3 týdny.

změna trvalého bydliště_1

Změnu trvalého bydliště je třeba nahlásit i dalším institucím

Dále nezapomeňte ani na ostatní důležité instituce, u některých je lhůta na ohlášení změny 5 dní, u jiných 8 dní. Nejlépe tedy bude, když vše zvládnete vyřídit ve lhůtě pěti dní, abyste se nemuseli zajímat o to, kam dříve a kam později. Určitě proto nevynechejte:

 • živnostenský úřad (automaticky změnu převede do systému zdravotní pojišťovně, úřadu sociálního zabezpečení a finančního úřadu)
 • zdravotní pojišťovnu
 • úřad sociálního zabezpečení
 • dopravní inspektorát
 • úřad práce, pokud jste nezaměstnaný
 • zaměstnavatel/škola
 • instituce spravující poplatky za odvoz komunálního odpadu

V posledním kole pochůzek pak vyřiďte společnosti, které vám poskytují nějaké služby. Nejčastěji se jedná o poskytovatele připojení k internetu, banku a telefonního operátora a další.

K bezproblémovému vyřízení přehlášení místa trvalého pobytu se váže doporučení vše si pořádně naplánovat. Ověřte si, kde se místa, která potřebujete navštívit, nacházejí a vytvořte si logický rozpis. Pak se změna trvalého bydliště stane velice snadnou a vše potřebné vyřídíte během několika hodin.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!Diskuse k článku

 • konradová

  18:45 11. 11. 2016 0
  mam dotas chtělabych trvalé bydliště ale majitel to dovolí ale bytové družstvo to nedovolí,co mám dělat,děkuju za radu
 • David Klíma

  16:14 11. 3. 2015 0
  Zajímalo by mě zda musím mít souhlas byt . družstva k trvalému pobytu když mam smlouvu že tam bydlím
 • michaela zajacová

  13:52 11. 1. 2015 0
  Dobrý den,žádám o radu,žiju už nějakou dobu s přítelem u jeho mamky a máme 2 děti,končí mi OP a potřebuji trvalé bydliště,ale paní máma nesouhlasí co dělat?Děkuji:-)
 • Marie Valentová

  10:45 7. 10. 2014 0
  Dobrý den chci vás poprosit o radu,stěhuji se s manželem z najemního bytu kde namám trvalé bydliště ale mám ho ůplně jinde,a chceme se přestěhovat ke tchánovi kde ten byt je družstevní,a chtěla bych trvalé bydliště na uřadě v opavě co mám dělat jak postupovat děkuji.
 • Marie Valentová

  10:44 7. 10. 2014 0
  Dobrý den chci vás poprosit o radu,stěhuji se s manželem z najemního bytu kde namám trvalé bydliště ale mám ho ůplně jinde,a chceme se přestěhovat ke tchánovi kde ten byt je družstevní,a chtěla bych trvalé bydliště na uřadě v opavě co mám dělat jak postupovat děkuji.
 • Lucie Krampotová

  11:57 22. 9. 2014 0
  Dobrý den, pokud se odstěhuji do pronájmu do jiného města, ale nechcou mi tam dát trvalé bydliště, tak lze si trvalé bydliště nahlásit na úřady v tom městě?
 • Michal Valovský

  14:31 25. 6. 2014 0
  Dobry den, prosim o radu. Odstěhoval jsem se na par let z meho domu, který mam ve vlastnictví a bydli tam ma rodina, která mi předává postu. Z důvodu získání parkovací kartičky v novém míste jsem si nahlásil na městském úřadu Prahy 1 trvaly pobyt v novém bytu ( tim padem dostanu novou obcanku) kdyz se ale budu pohybovat na obou místech a v budoucnu bydlet jen na prvni adrese, je nutné, abych změnu hlásil i jinde? Připadne kde jinde je to opravdu nutné? Děkuji moc za info! Michal
 • Bukva BUKVATIR

  00:45 14. 3. 2014 0
  Tak to teda hned udelejte, pac co nevidet Vam budou busit na dvere, ikdyz ti "zlodeji ze zakona" maji samozrejme rozlisovat misto trvaleho pobytu a misto skutecneho pobytu.Trvaly pobyt dle zakona obcan mit musi,ale muze ho mit prakticky kdekoli, treba i tam kde v zivote ani nebyl...
 • miroslav žurek

  20:31 12. 1. 2014 0
  Potrebuji odhlásit syna z trvalého bydliště, kterého jsem nevidel 14. let a mam obavu v dnešní době jestli si nepůjčil peníze od bank a nesplácí uvěry a z tohoto důvodu mám obavy aby se nedostal do platební neschopnosti a pak obavu s případné exekuce.
 • kkkk

  18:28 21. 11. 2013 0
  Můžu se zeptat....bydlím v pronájmu a když se chci nahlásit do bytu který obývá moje babička a je družstevní jestli se platí nějaké poplatky navíc? Za popelnici atd. je mi jasné. Děkuji
 • hfdhgkjgk

  23:00 11. 11. 2013 0
  souhlas, když změním bydliště tak si všechno musím oblítat sám ale když někde budu dlužit blbou stovku, do měsíce to vědí i instituce co se mnou nemají nic společného !!!
 • foijr,foijre

  11:46 4. 11. 2013 0
  To není bez zbytečných komplikací, je to spousta komplikací, hromada úřadů, znovu podepisování smluv, hromada posílání poštou, stání ve frontách...A přitom by se to správně mělo oznamovat jen na jednom úřadu a všude jinde by se mělo používat rodné číslo.
 • Zobrazit další komentáře

Dobrý kontakt k tématu

Spolehlivé účetnictví a daňové poradenství Brno
SARY OFFICE s.r.o. je společnost s…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Advokátní kancelář Mgr. Pavlína Řehová Zlín
Advokátní kancelář ve Zlíně nabízí komplexní advokátní…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Jak vyčistit indukční desku

Indukční varné desky jsou oblíbené pro úsporu energie, jednoduché používání a moderní vzhled. Aby ale vypadali pořád jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Proto se blíže podíváme na to, jak správně č...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...