Změna trvalého bydliště se dá zvládnout bez zbytečných komplikací

Změna trvalého bydliště se dá zvládnout bez zbytečných komplikací

Téměř každý se minimálně jednou za život stěhuje. Mimo samotného procesu balení a převozu všech věcí a vybavení, který už tak znamená pro spoustu lidí úkol, co je často nad jejich síly, je posléze nutné ohlásit novou adresu příslušným úřadům a institucím. Základem v tomto maratonu vyřizování formalit je jistě nezbytná výměna občanského průkazu.

Změna trvalého bydliště je v představách mnohých lidí kolotočem návštěv úřadů a společností, k nimž je vážou smlouvy na různé služby, že nutné kroky co nejvíce oddalují. Pokud si však dopředu rozplánujete, kam musíte zajít, budete překvapeni snadností celého počínání. Úřady ve větších městech dokonce umožňují objednání přes internet, které tak zajišťuje odbavení v dobu, kterou si vyberete. Chcete-li se vyhnout otravným frontám, doporučuje se navštívit instituce v poledne, kdy se tam nevyskytuje tolik lidí jako v odpoledních hodinách.

Změna trvalého bydliště začíná na obecním úřadě

Prvně byste měli změnu trvalého bydliště oznámit na obecním úřadu, který náleží k městu či obci, do níž jste se přestěhovali. Při této návštěvě budete potřebovat:

 • platný občanský průkaz
 • doklad opravňující užívat byt nebo dům (výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva), nebo ověřený souhlas vlastníka objektu, kam si chcete nahlásit trvalé bydliště, ten s vámi může úřad navštívit

Úředník s vámi vyplní potřebné formuláře a změna trvalého bydliště bude v evidenci od té chvíle zanesena. Bude vám vydáno i potvrzení o změně trvalého pobytu, kterým se následně budete prokazovat například na poště, protože občanský průkaz bude znehodnocen ustřižením růžku. Bude na něm uvedena předešlá i nová adresa trvalého bydliště. Správní poplatek činí 50 Kč.

Pokud jste nemovitost koupili, nechoďte vyřizovat změnu dříve, než budete jako vlastník zapsán do evidence katastrálního úřadu."

změna trvalého bydliště_0 

Nezapomeňte zažádat o nový občanský průkaz

Ihned po vyřízení výše uvedeného je dobré zažádat o nový občanský průkaz v důsledku změny bydliště. K tomu budete potřebovat:

 • aktuální fotografii (na rubovou stranu napište vaše rodné číslo)
 • vyplněný formulář žádosti (k dispozici v budově úřadu)

Jakmile se dostanete na řadu, zkontroluje úředník správnost vyplnění formuláře a tím máte první nejdůležitější část za sebou. Nový občanský průkaz bývá hotov za zhruba 3 týdny.

změna trvalého bydliště_1

Změnu trvalého bydliště je třeba nahlásit i dalším institucím

Dále nezapomeňte ani na ostatní důležité instituce, u některých je lhůta na ohlášení změny 5 dní, u jiných 8 dní. Nejlépe tedy bude, když vše zvládnete vyřídit ve lhůtě pěti dní, abyste se nemuseli zajímat o to, kam dříve a kam později. Určitě proto nevynechejte:

 • živnostenský úřad (automaticky změnu převede do systému zdravotní pojišťovně, úřadu sociálního zabezpečení a finančního úřadu)
 • zdravotní pojišťovnu
 • úřad sociálního zabezpečení
 • dopravní inspektorát
 • úřad práce, pokud jste nezaměstnaný
 • zaměstnavatel/škola
 • instituce spravující poplatky za odvoz komunálního odpadu

V posledním kole pochůzek pak vyřiďte společnosti, které vám poskytují nějaké služby. Nejčastěji se jedná o poskytovatele připojení k internetu, banku a telefonního operátora a další.

K bezproblémovému vyřízení přehlášení místa trvalého pobytu se váže doporučení vše si pořádně naplánovat. Ověřte si, kde se místa, která potřebujete navštívit, nacházejí a vytvořte si logický rozpis. Pak se změna trvalého bydliště stane velice snadnou a vše potřebné vyřídíte během několika hodin.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!Diskuse k článku

 • konradová

  18:45 11. 11. 2016 0
  mam dotas chtělabych trvalé bydliště ale majitel to dovolí ale bytové družstvo to nedovolí,co mám dělat,děkuju za radu
 • David Klíma

  16:14 11. 3. 2015 0
  Zajímalo by mě zda musím mít souhlas byt . družstva k trvalému pobytu když mam smlouvu že tam bydlím
 • michaela zajacová

  13:52 11. 1. 2015 0
  Dobrý den,žádám o radu,žiju už nějakou dobu s přítelem u jeho mamky a máme 2 děti,končí mi OP a potřebuji trvalé bydliště,ale paní máma nesouhlasí co dělat?Děkuji:-)
 • Marie Valentová

  10:45 7. 10. 2014 0
  Dobrý den chci vás poprosit o radu,stěhuji se s manželem z najemního bytu kde namám trvalé bydliště ale mám ho ůplně jinde,a chceme se přestěhovat ke tchánovi kde ten byt je družstevní,a chtěla bych trvalé bydliště na uřadě v opavě co mám dělat jak postupovat děkuji.
 • Marie Valentová

  10:44 7. 10. 2014 0
  Dobrý den chci vás poprosit o radu,stěhuji se s manželem z najemního bytu kde namám trvalé bydliště ale mám ho ůplně jinde,a chceme se přestěhovat ke tchánovi kde ten byt je družstevní,a chtěla bych trvalé bydliště na uřadě v opavě co mám dělat jak postupovat děkuji.
 • Lucie Krampotová

  11:57 22. 9. 2014 0
  Dobrý den, pokud se odstěhuji do pronájmu do jiného města, ale nechcou mi tam dát trvalé bydliště, tak lze si trvalé bydliště nahlásit na úřady v tom městě?
 • Michal Valovský

  14:31 25. 6. 2014 0
  Dobry den, prosim o radu. Odstěhoval jsem se na par let z meho domu, který mam ve vlastnictví a bydli tam ma rodina, která mi předává postu. Z důvodu získání parkovací kartičky v novém míste jsem si nahlásil na městském úřadu Prahy 1 trvaly pobyt v novém bytu ( tim padem dostanu novou obcanku) kdyz se ale budu pohybovat na obou místech a v budoucnu bydlet jen na prvni adrese, je nutné, abych změnu hlásil i jinde? Připadne kde jinde je to opravdu nutné? Děkuji moc za info! Michal
 • Bukva BUKVATIR

  00:45 14. 3. 2014 0
  Tak to teda hned udelejte, pac co nevidet Vam budou busit na dvere, ikdyz ti "zlodeji ze zakona" maji samozrejme rozlisovat misto trvaleho pobytu a misto skutecneho pobytu.Trvaly pobyt dle zakona obcan mit musi,ale muze ho mit prakticky kdekoli, treba i tam kde v zivote ani nebyl...
 • miroslav žurek

  20:31 12. 1. 2014 0
  Potrebuji odhlásit syna z trvalého bydliště, kterého jsem nevidel 14. let a mam obavu v dnešní době jestli si nepůjčil peníze od bank a nesplácí uvěry a z tohoto důvodu mám obavy aby se nedostal do platební neschopnosti a pak obavu s případné exekuce.
 • kkkk

  18:28 21. 11. 2013 0
  Můžu se zeptat....bydlím v pronájmu a když se chci nahlásit do bytu který obývá moje babička a je družstevní jestli se platí nějaké poplatky navíc? Za popelnici atd. je mi jasné. Děkuji
 • hfdhgkjgk

  23:00 11. 11. 2013 0
  souhlas, když změním bydliště tak si všechno musím oblítat sám ale když někde budu dlužit blbou stovku, do měsíce to vědí i instituce co se mnou nemají nic společného !!!
 • foijr,foijre

  11:46 4. 11. 2013 0
  To není bez zbytečných komplikací, je to spousta komplikací, hromada úřadů, znovu podepisování smluv, hromada posílání poštou, stání ve frontách...A přitom by se to správně mělo oznamovat jen na jednom úřadu a všude jinde by se mělo používat rodné číslo.
 • Zobrazit další komentáře

Dobrý kontakt k tématu

Spolehlivé účetnictví a daňové poradenství Brno
SARY OFFICE s.r.o. je společnost s…
Advokátní kancelář Mgr. Pavlína Řehová Zlín
Advokátní kancelář ve Zlíně nabízí komplexní advokátní…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Právní poradenství nikdy nebylo jednodušší
Rychlá pomoc advokáta po telefonu?

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...