Šest tipů, jak zútulnit balkon

Šest tipů, jak zútulnit balkon

Balkon se dá využít různě. Někdo ho považuje po určitých úpravách za rozšíření obytného prostoru, u jiných slouží pouze pro sušení prádla. Nezřídka se balkon stává i místem, kam se ukládají sezónní věci, sportovní náčiní nebo staré vybavení. Pokud však patříte k těm, kteří na něm v létě rádi relaxují, pak jistě hledáte způsoby, jak ho co nejvíce zútulnit. A s tím vám poradí dnešní článek.

Jak už bylo napsáno v úvodu, balkon může být i dalším obytným prostorem, a to zejména po jeho rekonstrukci v podobě zasklení. Zajímá vás, jaké systémy se k realizaci využívají? Pak si přečtěte článek „Zasklení balkonu je žádané a praktické“, kde najdete všechny podstatné informace. I to představuje jednu z možností, jak balkon zútulnit. Dále se však podívejme na ty méně nákladné a mnohem rychleji proveditelné postupy.

1/ Markýza na balkon ochrání před sluncem i deštěm

I když je v létě slunce vítaným průvodcem každého dne, pokud je ho přespříliš, stává se pobyt venku (a často i uvnitř) velice nepříjemným. Na balkoně se můžete před intenzivními slunečními paprsky schovat pod slunečník, jeho obsluha je však zpravidla komplikovaná, netřeba ani zmiňovat, že je také obtížné vyřešit jeho umístění. Pokud tedy hledáte pohodlnější řešení, pak se nabízí markýza na balkon. U ní není potřeba řešit pevné přichycení například k zábradlí a u ovladatelných typů se dá jednoduše vysouvat a zasouvat dle potřeby. Některé dražší varianty fungují i s elektrickým ovládáním, kdy se o manipulaci postaráte stisknutím příslušného tlačítka.

6381133411_d6b0c43ab2

2/ Nezapomeňte na zeleň

Rostliny v květináčích nebo truhlících vytvoří na balkoně prostředí s trochou přírody, kde se budete cítit příjemně. Na jednu ze stěn je také možné instalovat dřevěnou mříž pro popínavé druhy zeleně. Volbu konkrétních druhů učiňte na základě orientace balkonu. Pro severní strany se nejvíce hodí spíše trávy, dřeviny, begonie či břečťan, na jihu, jihovýchodě se pak celkově bude dařit téměř jakékoliv rostlině. Nejčastěji se takový balkon zdobí letničkami a trvalkami. Pokud balkon směřuje na západ, buďte s umístěním květin opatrnější. Nadbytek slunečních paprsků bude vyhovovat spíše sukulentům a kaktusům.

3/ Zástěna na balkon – konec zvídavých pohledů z okolí

Uživatelé obydlí s balkonem často řeší jeden zásadní problém, a to narušení soukromí pohledy od kolemjdoucích, z protějších staveb či od sousedů. I s tím se ovšem můžete elegantně vypořádat. Stačí, když si obstaráte zástěnu. Ta se většinou vkládá do konstrukce zábradlí a může být z papíru, plastu či textilie, výjimkou nejsou ani dřeviny (oblíbený je bambus). Novinkou jsou zástěny, které jsou zdobeny obrázkem, například truhlíků s muškáty či plotu, kamenů, cihel apod.

dreamstimefree_20123485

4/ Kvalitní nábytek je nepostradatelný

Základem prakticky zařízeného balkonu je především kvalitní venkovní nábytek. Oblíbené plastové typy jsou sice levné, ale mají omezenou životnost i nosnost. Navíc je jim často vyčítán nepříliš reprezentativní vzhled. Proto se vyplatí investovat do nákupu dřevěného nebo kovového nábytku, který je mnohem odolnější. Více se o jednotlivých druzích dozvíte ZDE.

„Z hlediska ušetření volného místa se osvědčí skládací nábytek.“

Nezapomeňte také na měkké polstrování a podsedáky, které lze zakoupit ve stejnobarevné sadě, čímž se celkový styl balkonu vyvede k dokonalosti. A pokud si navíc pořídíte několik různých variant, budete je moci střídat podle aktuální nálady.

5/ Nebojte se barev

Barvy však využívejte nejen v podobě textilních prvků, nebojte se jich ani na zábradlí nebo stěnách balkonu ve formě nátěru. Základní pravidlo udává, že na balkony směřující na sever je třeba užít teplé barvy (například oranžová a žlutá) a na jih pak studené (například modrá a zelená). Více se o barvách a o tom, jak působí na lidskou psychiku, dozvíte v článku „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“, kde najdete i doporučení, do jakých prostor se která barva hodí, nebo nehodí. Nebojte se experimentovat, ale vždy se snažte záměr promýšlet i v rámci celkové fasády, jinak by přílišně barevný balkon zapůsobil jako pěst na oko.

2047825214_39cb0b2986

6/ Udržujte balkon v čistotě pravidelným úklidem

Pokud chcete, aby byl balkon pořád příjemným místem, kde se cítíte spokojeně, je nutné ho pravidelně uklízet. Určitě byste tak na něj neměli zapomínat při celkovém úklidu domácnosti, se kterým vám poradíme ZDE. Pravidlem by mělo být setření podlahy, na které se usazuje prach z okolí a další nečistoty. Samozřejmostí je očista nábytku. Vyvarujte se tomu, abyste volné plochy zastavovali harampádím a věcmi, které na balkon zkrátka nepatří.

Ať už balkon teprve budujete, nebo chcete vylepšit ten stávající, pamatujte na to, že věci, kterými ho zařídíte, jsou vystaveny působení okolních vlivů plynoucím nejen z povahy prostředí, ve kterém se celý dům nachází, ale samozřejmě také z počasí. Proto investujte do kvalitních kousků, u kterých je zaručeno, že opravdu vydrží, než do těch levnějších, které pak budete muset často měnit.

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...