Nový seriál o šetření startuje! Začínáme tématem úspor na potravinách a pokrmech

[JAK UŠETŘIT] – 1. díl – Potraviny a stravování

Téma úspor a hospodaření s rodinným rozpočtem je v dnešní nahnuté době aktuálnější než kdy dříve a dotýká se i střední třídy. Na Chytrém bydlení se úsporám, ekologii a šetrnému přístupu věnujeme dlouhodobě, přesto jsme se rozhodli shrnout vše podstatné do jednoho celku. Připravili jsme pro vás 8dílný seriál JAK UŠETŘIT – každý týden se zaměříme na jedno zásadní téma a podrobně je rozebereme. V prvním díle se věnujeme šetření na potravinách a stravování.

Velkou část rodinného rozpočtu vydáte za jídlo

Jedním z nejnákladnějších položek na provoz domácnosti je stravování. Právě jídlo ukrajuje zásadní díl vašeho rozpočtu, který může být v současnosti napjatý. Šetrným zpracováním potravin, vařením a promyšleným nakupováním přitom můžete ušetřit i tisíce korun.

Nakupujte základní potraviny

Všechny potraviny se v posledních měsících zdražily včetně těch základních. Stále však platí, že nákupem a následným zpracováním základních potravin ušetříte. Ve vaší spíži by tak neměla chybět mouka, olej, cukr, těstoviny a další trvanlivé potraviny, v lednici pak mějte zásobu vajec, mléka, másla nebo tvarohu. Z těchto surovin vykouzlíte řadu chutných pokrmů, a to rychle a vcelku levně.

Čtěte také:

Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování

Dumpster diving - vzdor zbytečnému plýtvání potravinami nebo bláznovství?

Máte doma zimu? Těchto 8 potravin vás zaručené zahřeje

Jak uchovávat potraviny, aby vydržely co nejdéle

Nakupujte základní potraviny a vyhýbejte se polotovarůmNaopak se vyhněte nakupování polotovarů a hotových pokrmů. Jakkoliv zpracované potraviny jsou vždy dražší, než když si je připravíte sami ze základních surovin. Za obalené řízky zaplatíte násobně víc než za čerstvé kuřecí maso. Výrazně také ušetříte, pokud místo porcovaných prsních řízků nakoupíte celé kuře a kompletně jej zpracujete. Z kuřete využijete vše včetně skeletu na vývar, snadno si tak za zlomek ceny připravíte i několik chodů. Srovnávejte ceny stejných potravin v různé míře zpracování.

Dobrým příkladem je listové těsto – nejdráž vychází rozválené na pečicím papíru. Koupíte-li ale chlazené nerozválené těsto, za stejnou cenu dostanete až dvojnásobek hmotnostmi. Nejlevněji pak obvykle vychází listové těsto mražené. Ano, musíte počkat, než povolí, zá výsledný pokrm ale zaplatíte mnohem méně. Mražené listové těsto se navíc dobře skladuje v mrazáku, po ruce jej budete mít kdykoliv.

Začněte vařit. Jde to i rychle

Pokud jste byli zvyklí na obědy chodit do restaurací či jídelen, zkuste své návyky změnit. Při pravidelných návštěvách stravovacích zařízení se měsíční výdaje na stravování zvyšují až o několik tisíc korun. Domácí příprava pokrmů přitom nemusí být časově náročná, naučte se pár základních receptů a různě jej obměňujte.

Oběd si na další den můžete připravit s předstihem a rovnou nachystat do krabičky. Chcete-li zpracovat větší množství potravin najednou, můžete některé hotové pokrmy zamrazit. Každodennímu vaření se tak vyhnete a vždy budete mít vy i členové rodiny co jíst.

Nemusíte být šéfkuchařem, abyste za krátkou dobu vykouzlili chutné jídlo ze základních surovin. Stačí se naučit pár dobrých receptů

Sledujte slevy a akční ceny

Dříve nad nakupováním ve slevách a akcích mnozí ohrnovali nos a považovali jej za hobby seniorů. Doba se ale změnila – nakupování ve slevách je běžné i pro rodiny střední a vyšší třídy. Rozhodně se nemusíte stydět za to, že procházíte letáky obchodních řetězců a pečlivě zvažujete, kde nakoupíte co nejlevněji.

Nákupy v akcích se zkrátka vyplatí, vždy si však propočítejte, jestli se vám časově i finančně vyplatí objíždět větší počet obchodních řetězců. Bude-li úspora v řádu desetikorun, význam to příliš nemá. Některé potraviny však jde pořídit i za polovinu původní ceny, což se při větších nákupech na týden či do zásoby už vyplatí.

Nebojte se nakupovat potraviny před datem spotřeby

Obchodní řetězce se snaží zbavit potravin, kterým v brzké době končí doba trvanlivosti či minimální spotřeby, a nabízí je proto s velkými slevami. U mléčných výrobků se zpravidla bát nemusíte, mléko či jogurty budou v dobré kondici i nějaký den po datu spotřeby.

Na pozoru buďte naopak u masných výrobků – pokud maso či uzeniny vypadají před datem trvanlivosti dobře, klidně je nakupte, ale co nejdříve zpracujte. Rozlišujte také u potravin mezi minimální trvanlivosti a doporučeným datem spotřeby. Mnohé trvanlivé potraviny vydrží i týdny po doporučeném datu, prošlé potraviny byste však měli zkonzumovat co nejdříve.

Potraviny před datem spotřeby pořídíte často za zlomek ceny

Jídlem neplýtvejte, využijte každý kousek

Statistiky ukazují, že Češi plýtvají s jídlem poměrně ve velkém. Nejčastěji vyhazují ovoce, zeleninu a pečivo. Proto nakupujte jen takové množství potravin, které jste reálně schopni zpracovat a zkonzumovat. Využijte staré pečivo k výrobě strouhanky nebo přípravě topinek, z ovoce a zeleniny pak používejte i slupky či košťály (například pro přípravu zeleninového vývaru).

Potraviny vybírejte podle sezóny

Sezónní potraviny bývají cenově nejdostupnější a náš organismus je na jejich konzumaci od přírody naladěný. Nedává žádnou logiku během zimy nakupovat čerstvé jahody, melouny či rajčata. Vhodnější je vsadit na dýni, kořenovou zeleninu, jablka a další sezónní potraviny. Pokud jste ale stihli ovoce a zeleninu zavařit či jinak upravit, můžete ji jíst v průběhu celého roku, a to s minimálními náklady.

Dýně je perfektní podzimní a zimní zeleninou. Takový dýňová polévka skvěle chutná, navíc vás zahřeje

Věříme, že vám náš nový seriál o šetření přijde vhod a vaší peněžence reálně uleví. Postupně budeme publikovat další články ze série JAK UŠETŘIT, a to



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...