Nový seriál o šetření startuje! Začínáme tématem úspor na potravinách a pokrmech

[JAK UŠETŘIT] – 1. díl – Potraviny a stravování

Téma úspor a hospodaření s rodinným rozpočtem je v dnešní nahnuté době aktuálnější než kdy dříve a dotýká se i střední třídy. Na Chytrém bydlení se úsporám, ekologii a šetrnému přístupu věnujeme dlouhodobě, přesto jsme se rozhodli shrnout vše podstatné do jednoho celku. Připravili jsme pro vás 8dílný seriál JAK UŠETŘIT – každý týden se zaměříme na jedno zásadní téma a podrobně je rozebereme. V prvním díle se věnujeme šetření na potravinách a stravování.

Velkou část rodinného rozpočtu vydáte za jídlo

Jedním z nejnákladnějších položek na provoz domácnosti je stravování. Právě jídlo ukrajuje zásadní díl vašeho rozpočtu, který může být v současnosti napjatý. Šetrným zpracováním potravin, vařením a promyšleným nakupováním přitom můžete ušetřit i tisíce korun.

Nakupujte základní potraviny

Všechny potraviny se v posledních měsících zdražily včetně těch základních. Stále však platí, že nákupem a následným zpracováním základních potravin ušetříte. Ve vaší spíži by tak neměla chybět mouka, olej, cukr, těstoviny a další trvanlivé potraviny, v lednici pak mějte zásobu vajec, mléka, másla nebo tvarohu. Z těchto surovin vykouzlíte řadu chutných pokrmů, a to rychle a vcelku levně.

Čtěte také:

Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování

Dumpster diving - vzdor zbytečnému plýtvání potravinami nebo bláznovství?

Máte doma zimu? Těchto 8 potravin vás zaručené zahřeje

Jak uchovávat potraviny, aby vydržely co nejdéle

Nakupujte základní potraviny a vyhýbejte se polotovarůmNaopak se vyhněte nakupování polotovarů a hotových pokrmů. Jakkoliv zpracované potraviny jsou vždy dražší, než když si je připravíte sami ze základních surovin. Za obalené řízky zaplatíte násobně víc než za čerstvé kuřecí maso. Výrazně také ušetříte, pokud místo porcovaných prsních řízků nakoupíte celé kuře a kompletně jej zpracujete. Z kuřete využijete vše včetně skeletu na vývar, snadno si tak za zlomek ceny připravíte i několik chodů. Srovnávejte ceny stejných potravin v různé míře zpracování.

Dobrým příkladem je listové těsto – nejdráž vychází rozválené na pečicím papíru. Koupíte-li ale chlazené nerozválené těsto, za stejnou cenu dostanete až dvojnásobek hmotnostmi. Nejlevněji pak obvykle vychází listové těsto mražené. Ano, musíte počkat, než povolí, zá výsledný pokrm ale zaplatíte mnohem méně. Mražené listové těsto se navíc dobře skladuje v mrazáku, po ruce jej budete mít kdykoliv.

Začněte vařit. Jde to i rychle

Pokud jste byli zvyklí na obědy chodit do restaurací či jídelen, zkuste své návyky změnit. Při pravidelných návštěvách stravovacích zařízení se měsíční výdaje na stravování zvyšují až o několik tisíc korun. Domácí příprava pokrmů přitom nemusí být časově náročná, naučte se pár základních receptů a různě jej obměňujte.

Oběd si na další den můžete připravit s předstihem a rovnou nachystat do krabičky. Chcete-li zpracovat větší množství potravin najednou, můžete některé hotové pokrmy zamrazit. Každodennímu vaření se tak vyhnete a vždy budete mít vy i členové rodiny co jíst.

Nemusíte být šéfkuchařem, abyste za krátkou dobu vykouzlili chutné jídlo ze základních surovin. Stačí se naučit pár dobrých receptů

Sledujte slevy a akční ceny

Dříve nad nakupováním ve slevách a akcích mnozí ohrnovali nos a považovali jej za hobby seniorů. Doba se ale změnila – nakupování ve slevách je běžné i pro rodiny střední a vyšší třídy. Rozhodně se nemusíte stydět za to, že procházíte letáky obchodních řetězců a pečlivě zvažujete, kde nakoupíte co nejlevněji.

Nákupy v akcích se zkrátka vyplatí, vždy si však propočítejte, jestli se vám časově i finančně vyplatí objíždět větší počet obchodních řetězců. Bude-li úspora v řádu desetikorun, význam to příliš nemá. Některé potraviny však jde pořídit i za polovinu původní ceny, což se při větších nákupech na týden či do zásoby už vyplatí.

Nebojte se nakupovat potraviny před datem spotřeby

Obchodní řetězce se snaží zbavit potravin, kterým v brzké době končí doba trvanlivosti či minimální spotřeby, a nabízí je proto s velkými slevami. U mléčných výrobků se zpravidla bát nemusíte, mléko či jogurty budou v dobré kondici i nějaký den po datu spotřeby.

Na pozoru buďte naopak u masných výrobků – pokud maso či uzeniny vypadají před datem trvanlivosti dobře, klidně je nakupte, ale co nejdříve zpracujte. Rozlišujte také u potravin mezi minimální trvanlivosti a doporučeným datem spotřeby. Mnohé trvanlivé potraviny vydrží i týdny po doporučeném datu, prošlé potraviny byste však měli zkonzumovat co nejdříve.

Potraviny před datem spotřeby pořídíte často za zlomek ceny

Jídlem neplýtvejte, využijte každý kousek

Statistiky ukazují, že Češi plýtvají s jídlem poměrně ve velkém. Nejčastěji vyhazují ovoce, zeleninu a pečivo. Proto nakupujte jen takové množství potravin, které jste reálně schopni zpracovat a zkonzumovat. Využijte staré pečivo k výrobě strouhanky nebo přípravě topinek, z ovoce a zeleniny pak používejte i slupky či košťály (například pro přípravu zeleninového vývaru).

Potraviny vybírejte podle sezóny

Sezónní potraviny bývají cenově nejdostupnější a náš organismus je na jejich konzumaci od přírody naladěný. Nedává žádnou logiku během zimy nakupovat čerstvé jahody, melouny či rajčata. Vhodnější je vsadit na dýni, kořenovou zeleninu, jablka a další sezónní potraviny. Pokud jste ale stihli ovoce a zeleninu zavařit či jinak upravit, můžete ji jíst v průběhu celého roku, a to s minimálními náklady.

Dýně je perfektní podzimní a zimní zeleninou. Takový dýňová polévka skvěle chutná, navíc vás zahřeje

Věříme, že vám náš nový seriál o šetření přijde vhod a vaší peněžence reálně uleví. Postupně budeme publikovat další články ze série JAK UŠETŘIT, a toDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...