Zdravé bydlení

img

Hoří nebo je to jen planý poplach?

Horečka je přirozená reakce imunitního systému organismu na viry a bakterie, které tělo napadly, ale může se objevit i při vysoké zátěži, stresu, po očkování, úrazech či operacích.

V průběhu dne se tělesná teplota přirozeně mění. Nejnižší je v noci, večer po celodenní aktivitě se lehce zvyšuje, stejně tak při dlouhém pláči. Malé děti a kojenci mají tělesnou teplotu lehce vyšší než dospělí: Asi 37 ° Celsia, zatímco u dospělých se pohybuje kolem 36,5 ° C. Když se tělesná teplota dítěte zvýší na hodnoty 37–38 stupňů, není třeba hned panikařit. Tělo v tu chvíli přirozeně bojuje s infekcí.

Proč má vaše dítě zvýšenou teplotu nebo horečku?

Nejčastěji jsou na vině infekce dýchacích cest, ať virové nebo bakteriální. Tedy záněty průdušek, angíny, chřipky… V souvislosti s nemocí Covid-19 se u dětí začal objevovat multisystémový zánětlivý syndrom, který se hlásí vyrážkou, průjmy, zvracením, křečemi a bolestmi břicha, začervenalýma očima, oteklýma nohama a rukama i očními víčky, olupováním pokožky, celkovou slabostí, bolestmi hlavy. Je to nemoc vzácná, ale potřebuje rychlý zásah odborníků a hospitalizaci.
Horečka u dětí vzniká také v důsledků očkování, zranění, zvýšené fyzické zátěži a stresu. 

Klid, dostatek tekutin a zvlhčený vzduch

Dítě, které má zčervenalé tváře, horké čelo, je plačtivé a nemá chuť k jídlu, byste měli uložit do postýlky ve vyvětrané místnosti, ideálně se zapnutým zvlhčovačem vzduchu (stačí namočená prostěradla přehozená přes okraje postýlky nebo radiátor), stáhněte žaluzie a připravte tekutiny. Čaj, vodu, minerálky. Kojeným dětem nejlépe zajistíte dostatek tekutin mateřským mlékem. Dítěti můžete číst, vyprávět, obložit ho v postýlce oblíbenými plyšáky, aby bylo co nejvíc v pohodě a mělo pocit bezpečí. Horečka kolem 38 stupňů Celsia není nijak nebezpečná, ale dítě má jistý pocit diskomfortu a potřebuje cítit bezpečí a mateřskou lásku. 

Měřte teplotu pravidelně

Na trhu jsou k dostání klasické teploměry, který nyní místo rtuti využívají galium, oblíbené elektronické digitální a bezkontaktní. Pro děti je optimální měření rychlými a přesnými digitálními typy nebo bezkontaktními, které pracují na principu infračerveného paprsku. Jsou ideální především u miminek, protože je lze použít ve spánku na jakékoliv části těla. U starších dětí měřte teplotu v podpažní jamce (digitálním teploměrem), u novorozenců, kojenců a batolat v konečníku (špička teploměru by měla být asi 1,5 centimetru v řitním otvoru). Teplotu měřte svému potomkovi nejdřív půl hodiny po tělesné aktivitě, zvýšená zátěž totiž teplotu těla přirozeně zvýší, stejně tak vysoká teploty v místnosti.
Sledujte tělesnou teplotu, když se vám zdá, že je vaše dítě malátné a má pocit nevolnosti. Pokud vystoupí nad 38 stupňů, je načase ji začít snižovat.

Léky nebo ochlazení

Mezi zcela běžné léky na horečku pro děti patří paracetamol případně Ibuprofen. Rozhodně se vyvarujte podávání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové u dětí do 15 let věku, mohou totiž způsobit závažná onemocnění jater a mozku (Reyův syndrom). Nejpohodlnější formy u nejmenších dětí jsou čípky, sirupy, u starších i pilulky. U dětí dobře funguje i snižování horečky ochlazováním těla. Stačí omývat tělo dítěte vlažnou vodou (10–30 minut) nebo přiložit mokrou osušku či ručník o teplotě přibližně 25 stupňů na hrudník a břicho po dobu do 15 minut. K lepšímu pocitu pacienta přispívá čisté voňavé a pohodlné pyžamo, nejlépe bavlněné, které neškrtí, příjemně chladí. Když se objeví zimnice, nezapomeňte na ponožky. Lehněte si spolu do postele a dítě v náruči uklidněte. Nejlepším lékem je spánek. 

Kdy na nic nečekat a volat pomoc

U starších dětí můžete horečku do 40 stupňů snižovat doma 36 hodin (doplňte konzultací s dětským lékařem po telefonu), u nejmenších kojenců jeďte k lékaři okamžitě. Se všemi malými pacienty volejte záchranku nebo jeďte do nemocnice, pokud horečku provází zvracení, ztuhlá šíje, dítě má poruchy vědomí, těžce dýchá, má křeče a vyrážku. Lepší je přijít zbytečně než pozdě. To vždycky platí.
 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...