Zdravé bydlení

img

Jak si v kanceláři vytvořit podmínky pro zdravou práci

Sedavé zaměstnání nás nutí trávit celou pracovní dobu ve strnulé pozici, což velké většině z nás způsobuje problémy s páteří, bolesti hlavy, svalové problémy i obezitu. Tyto zdravotní komplikace mohou přivodit syndrom RSI, což znamená poškození z trvalého namáhání. Nad tím, jak si v kanceláři vytvořit podmínky pro zdravější práci, by se měli zamyslet nejen ti, kteří již zdravotní komplikace pociťují, ale i ti, kterým zatím dlouhé sezení problémy nedělá.

Pravidelné pracovní přestávky

Doporučuje se udělat si každou hodinu přestávku dlouhou alespoň 5 minut. Přestávku ale nesmíme věnovat telefonování nebo vyřizování sms, o přestávce bychom měli relaxovat, projít se a udělat několik protahovacích cviků.

Pokud máme samostatnou kancelář, můžeme se věnovat intenzivnějšímu cvičení, takzvanému office gym. Office gym je sada cviků, pomocí kterých uvolníme a posílíme celé tělo - kliky s opřením o stůl, dřepy, běh na místě a podobně. Ne každý má samostatnou kancelář, kde by si mohl zacvičit. Potom je potřeba zaměřit se na nenápadné cviky, které můžeme cvičit i v open space, například procvičování nohou pomocí posilovací gumy, masáž chodidel masážním míčkem nebo klasické cviky na protažení krční páteře, ramen a rukou.

Po cvičení se budeme cítit lépe, ulevíme namáhaným svalům i páteři, odpočinou si také naše oči. Pak si můžeme dát svoji oblíbenou kávu, vyznavači zdravého životního stylu možná raději sáhnou po proteinové tyčince, sušeném ovoci nebo oříškách. Po takové přestávce budeme pracovat s větší chutí i výkonností.

Ergonomické pracovní místo

Dále bychom se měli zaměřit na to, aby naše pracoviště odpovídalo ergonomickým pravidlům, což zahrnuje výběr a správné nastavení pracovního stolu, židle i uspořádání pracoviště.

Kvalitní kancelářská židle

Samozřejmostí je kvalitní polohovací židle, která by měla být stabilní a pevná. Správným nastavením židle zabráníme namáhání zádových svalů.

Sedák by měl být v takové výšce, abychom při sezení měli pravý úhel v kyčlích i v kolenou. Opěradlo by mělo pevně podpírat bederní páteř, područky nejsou nezbytným vybavením. V průběhu pracovní doby je vhodné střídat způsob sezení. Vynikající alternativou je sezení na relaxačním míči, rehabilitačních klínech nebo na nafukovacích čočkách.

Pracovní stůl

Rozměr pracovního stolu zvolíme takový, aby se nám na něj vešlo potřebné vybavení i materiály. Pokud často opisujeme nebo podle počítače kontrolujeme papírové materiály, je dobré pořídit si držák na dokumenty, který se umisťuje mezi klávesnici a monitor.

Pracovní deska by měla být ve výšce přibližně 72 cm nad podlahou, tento rozměr ale nebude vyhovovat těm, kteří mají malou, nebo nadprůměrně vysokou postavu. Ideální volbou je elektrický polohovací stůl, díky kterému si můžeme výšku stolu nastavit přesně podle našich potřeb – když u stolu sedíme, tak by předloktí a nadloktí mělo svírat pravý úhel. Další velkou výhodou polohovacího stolu je možnost zvýšit jeho výšku tak, abychom mohli pracovat ve stoje. Při práci ve stoje posilujeme náš hluboký stabilizační systém, čímž zamezíme chronickým bolestem zad.

Vytvořte si příjemné místo pro práci

Uspořádání pracovního místa

Pravidla ergonomie se vztahují i na uspořádání našeho pracoviště. Monitor by měl být ve vzdálenosti délky naší paže, při natažené paži se tedy monitoru dotkneme jen konečky prstů, vrchní okraj monitoru by se měl nacházet těsně pod výškou očí. Klávesnice a myš by měly být volně dosažitelné, při práci s myší bychom se zápěstím neměli dotýkat stolu, zápěstí si můžeme podložit ergonomickou podložkou.

Zdravé a dietní stravování v práci

Jedním z negativních aspektů sedavého zaměstnání je nadváha nebo obezita. Nedostatek pohybu i nezdravé stravování mnohým z nás způsobuje problém s nárůstem tělesné hmotnosti. Velmi vyhledávanou možností jak se tomu vyvarovat je nízkosacharidová dieta. Principem nízkosacharidové neboli low carb diety je radikální snížení příjmu sacharidů, doporučuje se snížit denní příjem sacharidů na 50 až 150 g. Pro rychlé porovnání – bílý rohlík obsahuje přibližně 28 g. Při low carb dietě se zaměřujeme na potraviny, které mají nízký obsah cukrů a zároveň vysoký obsah kvalitních bílkovin a tuků – maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy a vybrané druhy zeleniny. Ovoce se považuje za dezert.

Při práci v kanceláři určitě oceníme, když si nebudeme muset zdravé a dietní obědy a svačiny připravovat sami a když budeme mít možnost využít nabídky hotových pokrmů. Jednou z variant je takzvaná ketodieta, která je založená na principu low carb diety a nabízí široký výběr pokrmů, které si v práci připravíme během chvíle. Jídla nízkosacharidové diety si můžeme objednat i u dodavatelů krabičkových diet.Diskuse k článku

 • Pavlínka

  19:26 1. 10. 2022 0
  Podle mě zdravá kancelář není jen o tom, jak máte dán notebook na stůl, ale i co v kanceláři dýcháte a co za materiály vás obklopuje.
  • JAjťak

   10:25 3. 12. 2022 0
   Za sebe musím souhlasit, zdravá budova je to nejlepší pro naše těla. A s tím, jak se momentálně nemá topit, tak nevidím v dohlednu, že by v kancelářích bylo líp.

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...