Zasklít, nebo nezasklít? Srovnání výhod a nevýhod vám usnadní rozhodování

Zasklení lodžie: praktická záležitost, nebo zbytečnost?

Žijete v bytě a přemýšlíte, jak ještě zvýšit komfort vašeho bydlení? Je-li součástí bytu i balkón či lodžie, možná zvažujete možnost zasklení. Prosklené lodžie mají v našich končinách velkou oblibu, protože zajišťují příjemnou teplotu i během chladnějších dní, tlumí hluk a zvyšují úroveň soukromí. Kromě výhod s sebou však zasklené lodžie nesou i řadu nevýhod, se kterými byste měli počítat. Pojďme se na výhody i nevýhody zaměřit podrobněji.

Výhody zasklených lodžií a balkonů

Zasklené lodžie a balkony se v Česku začaly výrazně uplatňovat od 90. let minulého století a zájem o ně nepolevuje. Trend k nám přišel ze Skandinávie, kde se s prosklenými lodžiemi setkáte na každém kroku. Požadavky severských zemí a naší vlasti jsou však rozdílné, s čímž souvisí i trochu jiné výhody, které budou při rozhodování zásadní. Mezi hlavní přednosti patří:

Úspora tepelné energie

Mnohá měření potvrdila, že instalací zasklení lodžie se sníží náklady na vytápění bytu. Čím větší plochu sousedící s obytným prostorem zasklíte, tím bude úspora energie výraznější. Při zasklení se totiž chladný vzduch nedostane k fasádě, a tak nedojde ani k jejímu ochlazování.

Čtěte také:

Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami

Grilování na balkóně – práva a povinnosti

Terasová topidla během chladných dnů zpříjemní pobyt v zimní zahradě i na terase

Prodloužení balkonové sezóny

Pro mnohé majitele bytů je balkon či lodžie alternativou k terase či zahrádce. Tráví zde spoustu volného času, relaxují, schází se s přáteli. Instalací zasklení lodžie bude samozřejmě teplota uvnitř příjemná i během chladnějších dnů, a tak se prodlouží balkonová sezóna. Prosklení vás navíc ochrání i před deštěm nebo silným větrem, a tak si budete výhody lodžie nebo balkonu užívat za jakéhokoliv počasí.

Snížení prašnosti

Pokud žijete v oblastech s nadměrnou prašností, zasklení lodžie rozhodně oceníte. Skleněné tabule zabrání pronikání poletujícího prachu do prostoru lodžie, a tak zamezí i šíření prachu do interiérového prostoru.

Omezení hlučnosti

Zasklení balkonů a lodžií je výhodné i pro ty, kteří žijí v rušných částech měst nebo poblíž stavenišť. Zasklený balkón utlumí většinu ruchů z ulice, a tak bude váš spánek kvalitní a ničím nerušený.

Ochrana před hmyzem

Lámete si hlavu, jak v letním období zabránit vstupu nepříjemného polétavého hmyzu přes velké balkonové dveře? Instalace dveřních sítí je funkční, ale mnohým nevyhovuje z praktického ani estetického hlediska. Zasklením problém s hmyzem vyřešíte jednou provždy.

Zasklení lodžie a balkonů je možné jak u nových, tak starších bytových domů

Nevýhody zasklených lodžií a balkonů

Zatím se zdá, že prosklení lodžií a balkonů přináší jen samé výhody. Ovšem každá mince má dvě strany a platí to i v případě zasklení. Než se rozhodnete pro pořízení zasklení, seznamte se s jejich nevýhodami. Patří mezi ně:

Náročnější údržba

Prosklené tabule ochrání vnitřní prostor před polétavým prachem a nečistotami, sami se však poměrně rychle znečistí. Mytí skel se tak stane běžnou součástí pravidelné údržby domu. Mytí prosklení je obtížné zejména z vnější strany, mnohdy je potřeba jednou za čas povolat specializovanou firmu s vysokou plošinou.

Riziko přehřívání v létě

V zimě díky zasklení ušetříte výdaje na vytápění, v létě však hrozí riziko přehřívání. Může za to skleníkový efekt, který se projevuje zejména na jižně orientovaných stranách bytových domů. Pobyt na proskleném balkonu může být v parných letních dnech až nesnesitelný.

Srážení vlhkosti

U zasklených lodžií hrozí riziko kondenzace vody na skle, stejně tak i zvyšování vzdušné vlhkosti ve vnitřním prostoru. S tím souvisí riziko vzniku plísní na fasádách. Proto je naprosto zásadní balkon pravidelně větrat a fasádu ideálně opatřit fungicidním nátěrem.

Náročnější realizace

Pořízení kvalitního zasklení není jen tak. Samotná montáž je pro specializovanou firmu jednoduchá, problematičtější je však papírování kolem a shánění patřičných povolení. Instalace zasklení byste měli oznámit stavebnímu úřadu, protože se jedná o úpravu vzhledu budovy. U bytových domů byste měli svůj záměr nahlásit výboru SVJ a požádat o schválení. U starších bytových domů bude nezbytné zhodnotit stav balkonu a nechat si spočítat, jestli těžké tabule skla bez problémů unese.

Zasklít, nebo nezasklít? Na to si už musíte odpovědět sami. Prosklené lodžie majitelům přináší spoustu komfortu, ale mají i své nevýhody. Počítejte s nimi předem. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na téma balkonů a lodžií:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jaké čisticí prostředky si připravit na úklid koupelny?

Koupelna je místem, kde se drží velká spousta bakterií, na něž se potřebujete vyzbrojit pořádnou výbavou. Nachystejte si kartáč, houbičku, hadřík, gumové rukavice, čisticí prostředky a pusťte si dobrou hudbu. P...

Likvidace azbestu se řídí přísnými pravidly. Proč je azbest nebezpečný?

O azbestu se v poslední době píše hodně v souvislosti s odhalením neodborně provedené likvidace. Protože se jedná o zdraví škodlivý materiál, řídí se jeho odstraňování přísnými pravidly. Asanaci smí navíc prová...

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Byt

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Vyrazte na dovolenou v obytném vozu mimo hlavní sezónu

Občas stojí za to opustit teplo svého domova, zapomenout na práce doma i na zahradě a vydat se na dovolenou. I když je letní sezóna u konce, pár dnů volna si sami nebo s rodinou můžete užít i tak. Zvažovali jst...

Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů

Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným st...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Jak vylepšit kvalitu vody a zbytečně s ní neplýtvat

I když naštěstí žijeme v té části světa, kde je dobré vody stále dostatek, neměli bychom ochranu její kvality a především efektivní hospodaření s ní podceňovat. Základem je zdravé a bezporuchové potrubí, které ...

Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?

K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastro...