5 způsobů, jak zpracovat jahody
Na zahradách dozrávají šťavnaté jahody a blíží se období samosběrů. Ať už máte vlastní bohatou úrodu, nebo si jahody natrháte či zakoupíte posbírané, musíte je co nejdříve zpracovat. Kromě pojídání čerstvých jahod se nabízí řada způsobů, jak je zakonzervovat a udržet jejich chuť po co nejdelší dobu.
1. Mražení jahod
Pokud chcete, aby vám jahody vydržely co nejdéle a zachovaly si chuť čerstvého ovoce, zmrazte je. Aby byl proces mrazení úspěšný, řiďte se základními pravidly. Chcete-li plody mrazit vcelku, rozhodně je nesypejte do sáčku a nevkládejte do mrazáku – slepily by se k sobě. Vhodnějším způsobem je rozložení na plech potažený alobalem tak, aby mezi jednotlivými jahodami vznikly mezery. Celý plech vložte do mrazáku a až jahody zmrznou, teprve potom je sesypejte do sáčku nebo krabičky.
Chcete-li zamrazit pomačkané jahody, můžete je rovnou prosladit nebo zalít sirupem. Při proslazování cukr promíchejte, aby se dokonale rozpustil. Jahody uchované v mrazáku vám vydrží i déle než rok.
Pěstování jahod: 7 tipů pro bohatou sklizeň
Pyramida na jahody ušetří prostor a přinese pěstitelské úspěchy
Zavařováná červená řepa snadno a rychle plus zdravá pomazánka z červené řepy
2. Výroba marmelád a džemů
Jahody se s oblibou využívají také pro přípravu marmelád. Příprava přitom není nijak náročná. Stačí jen ke 1 kg jahod přidat 0,8 kg krupicového cukru a zakápnou šťávou z citronu. Vše rozmixujte tyčovým mixérem, přelijte do hrnce a vařte na mírném plamenu. Doba vaření by se měla pohybovat kolem 15 minut. Hrnec je potřeba celou dobu hlídat a postupně odebírat pěnu, která se vytvoří na povrchu. Nakonec marmeládu slijte do sterilizovaných nádob a hned je uzavřete. Až sklenice vychladnou, přesuňte je do sklepa nebo do chladničky.
3. Příprava kompotů
Jahodový kompot milují děti i dospělí. Patříte k nim i vy? Pusťte se do přípravy domácích kompotů z jahod, kterými budete zdobit dezerty i podávat k hlavním chodům. Kompot při správném skladování vydrží i několik let, aniž by se změnila jeho chuť. Potřebovat budete jen dostatek čerstvých jahod a cukr. Postupuje se stejně jako při přípravě jakýchkoliv zavařovaných druhů ovoce. Postup najdete například ve starším článku na Chytré bydlení. Zavařování jahod trvá v závislosti na velikosti sklenic cca 30 minut při teplotě 90 °C.
4. Domácí jahodový sirup
Máte-li rádi slazené vody a často saháte po sirupech, vyrobte si domácí z čerstvých jahod. Ani příprava lahodného sirupu není nijak náročná. Stačí jen zalít 1,5 kg očištěných jahod 0,5 litrem vody a přidat cca 15 gramů kyseliny citronové. Vše rozmixujte tyčovým mixérem, přelijte do vyšší nádoby či džbánu a překryjte čistým plátýnkem. Po 2 až 3 dnech šťávu přeceďte přes jemné síto nebo plátno, přelijte do kastrolu a přidejte cukr v poměru 1 kg na litr šťávy. Přiveďte k varu a po rozpuštění cukru přelijte do lahví.
5. Limonáda z čerstvých jahod
Pokud si chcete chuť jahod vychutnat brzy po sklizni či nákupu, pusťte se do výroby domácích jahodových limonád, případně smoothie. Chutnat budou vám, dětem i návštěvám. Jahody můžete jednoduše rozmixovat a smíchat s cukrem, vodou a bylinkami (například mátou). Máte-li rádi limonádu bez kousků ovoce, přeceďte rozmixovanou směs přes plátýnko. Domácí limonáda nejlépe chutná vychlazená, proto ji před podáváním vložte do lednice, případně doplňte o několik kostek ledu.
Existuje mnoho způsobů, jak využít sezónní druhy ovoce. Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás připravili:
Diskuse k článku