Daň z nabytí nemovitosti 2020: Jak je to s jejím zrušením?

Daň z nabytí nemovitosti 2020: Jak je to s jejím zrušením?

Plánovali jste pořízení staršího domu nebo bytu, ale kvůli dani z nabytí nemovitosti, která cenu ještě prodražovala, jste si jej nemohli dovolit? Pak zbystřete, protože zrušení této nechvalně proslulé daně je na dobré cestě. V rámci daňových úlev, které politici představili při řešení koronavirové krize, přišlo i na tuto daň. I když její zrušení musí ještě schválit Senát, návrh prošel všemi čteními Poslanecké sněmovny, a tak je vše na dobré cestě. Pojďme se podívat na to, koho se budou změny týkat a jaké podmínky se s nimi pojí.

Daň z nabytí nemovitosti se netýkala novostaveb

Nejprve si pojďme připomenout, co to vlastně daň z nabytí nemovitosti je. Jedná se o daň ve výši 4 % z odhadní nebo kupní ceny, kterou musí uhradit kupující. Tato daň se platí jen v případě, mění-li nemovitost svého majitele. Pokud se jedná o první zápis do katastru nemovitostí (což se týká novostaveb), daň se na nemovitost nevztahuje.

Proto byl v posledních letech velký zájem o nákup bytů v rámci developerských projektů či domů na klíč, u nichž majitelé nebyli zatíženi 4% daní, která nezřídka kdy dosahovala statisícových částek. Bude-li zrušení daně schválené, nebude ji muset platit ani kupující, ani prodávající.

Čtěte také: Přepis nemovitosti má přísná pravidla

Zrušení daně bude mít zpětnou platnost

Pokud zvažujete pořízení nemovitosti a chcete se vyhnout placení daně z nabytí, nemusíte čekat, až zrušení projde schvalovacím kolečkem. Podle návrhu zákonodárců bude mít zrušení daně zpětnou platnost. I když při schválení bude mít novela zákona účinnost až za několik měsíců, bude se týkat všech, kterým katastrální úřad schválil návrh na vklad v průběhu prosince 2019 a později.

Pořídili-li jste starší dům nebo byt už v prosinci minulého roku, povinnost platit daň se na vás vztahovat nebude. Pokud jste ji už zaplatit, v případě schválení zrušení vám bude vrácen formou daňového přeplatku.

Součástí návrhu novely jsou další změny

Vláda podmiňovala zrušení daně z nabytí nemovitosti v roce 2020 několika dalšími podmínkami, které se pravděpodobně také odrazí v zákonu o daních z příjmů. Podmínky jsou následující:

Prodloužení časového testu

Zákonodárci chtějí předejít rozmachu spekulantů, pro které by zrušení daně z nabytí nemovitosti představovalo odstranění všech bariér. Proto je součástí návrhu i prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti. Do teď byl časový test 5 let a má být prodloužen na 10 let. Co to znamená? Pokud se po schválení novely rozhodnete prodat zakoupenou nemovitost dříve než za deset let, budete muset zisk z prodeje zdanit. Prodáte-li dům, byt nebo jinou nemovitost až po deseti letech, povinnost daně z příjmů se vás netýká a můžete si ponechat celou částku.

Snížení daňové slevy u úroků z hypotéky

Podle původního návrhu vlády měla být od 1. ledna 2022 novým majitelům nemovitostí zrušena možnost snížení daňového základu o výši úroku z hypotéky. Díky této možnosti mohou lidé s hypotékami snížit daň o desítky tisíc a výrazně tak ušetřit. Zrušení však v jednání Poslanecké sněmovny neprošlo, přesto se změnám nevyhne. Od 1. ledna 2020 bude maximální daňový odpočet snížen z původních 300 tisíc Kč na 150 tisíc Kč.

Musíme si ještě chvíli počkat, projde-li návrh v Senátu v aktuální podobně, nebo se jej dotknou ještě nějaké změny. S velkou pravděpodobností však ke zrušení nechvalně známé daně z nabytí nemovitostí opravdu dojde a bude mít zpětnou účinnost.

Na hypotéky a financování nemovitostí se zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z dřívějších článků:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Ingrid Kačmaříková: vedení účetnictví a daňové evidence, Ostrava
Pokud podnikáte, jistě víte, kolik času a …
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Dagmar Tylčerová: účetnictví a daňová evidence, okr. Vsetín
Hledáte v okrese Vsetín účetní firmu, která se postará o…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...